Перейти к содержимому

IPB Style© Fisana

Фотография
- - - - -

Интервью Игоря Евсина с Игорем Стрелковым. Дата публикации: 27.10.2014.

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 13

#1 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 28 October 2014 - 12:04

Приглашаем всех желающих помочь с переводом интервью Игоря Евсина с Игорем Стрелковым

"Ополченцы победят. За ними правда, с ними Бог".
http://www.igorstrel...s-nimi-bog.html

– Игорь Иванович, скажу честно – в последнее время меня не оставляет мысль, что Минские соглашения напоминают Хасавюртовские соглашения, положившие «начало окончанию» первой Чеченской войны и приведшие ко второй Чеченской войне.

– Похоже, что это так... Сейчас мы всеми силами стараемся не допустить «Хасавюрта» на Донбассе.

– Вообще я пришел к этому мнению, когда увидел, что по каким-то политическим причинам было остановлено широкое победоносное наступление ополченцев. Как вы считаете, что было бы если бы оно не было остановлено?

– Славянск и Краматорск, которые мы оставили сохранив военный потенциал, были бы сегодня нашими, не говоря уже о Мариуполе. Вы знаете, что когда остановили наступление, в Мариуполь уже вошли передовые отряды ополченцев? Укры просто бежали от нашего натиска. Мариуполь был пуст... И вот – на тебе! Наступление остановили и начались мирные переговоры в Минске, а меня в это время просто «ушли», потому что я был категорически против остановки наступления. Но мои опасения полностью подтвердились. На сегодня, благодаря «перемирию» украинские войска перегруппировались, подтянули тяжелое вооружение и подготовились к новым боям. Теперь это уже не та паникерская армия, которая, если бы не остановили наше наступление, была бы уже разгромлена. Вообще для донбассцев самая большая трагедия – это то, что референдум о создании ДНР и ЛНР не был сразу же признан Россией так же, как референдум о присоединении Крыма. И уж никто из них не думал, что восстание приведет к такому позорному результату, каким являются Минские соглашения.

– Игорь Иванович, меня во всех «непонятках» происходящего на Украине волнует еще вот какой вопрос. Почему украинцы не восстают против Киевской власти, которая, развязав войну на Донбассе, убивает мирных жителей – женщин, стариков, детей. Или они не знают об этом?

– Знают. Очень даже хорошо знают. Им постоянно показывают по телевидению картинки бомбежек Донецка и Луганска, показывают убитых мирных жителей и постоянно вдалбливают в головы «Вот, смотрите, что творят русские террористы на украинской земле». Народ зомбируется и верит, возмущается и поддерживает Киевскую власть, которая воюет с этими самыми «русскими террористами и сепаратистами».

– Но ведь должно же быть что-то человеческое у киевских силовиков... Ведь то, что они творят – просто запредельно, просто не поддается пониманию.

– Игорь Васильевич, что вы от них ждете? Ко власти в Киеве пришли самые настоящие сатанисты. И потому их методы ведения войны - сатанистские.

– У меня такое ощущение, что украинцев охватило какое-то беснование, похожее на беснование русского народа, когда после революции 1917 г. в Гражданской войне русский стрелял в русского...

– Ополченцев беснование не касается. А так – совершенно верно. На Украине идет Гражданская война, схожая с Гражданской войной в России.

– Но есть мнение, что там идет интернациональная война и даже Третья Мировая.

– Я так не думаю. В общей численности украинских войск наемников очень малый процент. Две трети украинских солдат – это русские, которых можно даже назвать этнически русскими. Они по-русски говорят, а многие и мыслят по-русски. Мало того, на стороне укров воюют самые настоящие добровольцы из России. Вот так...

– Но как же тогда эти «русские украинцы» могут обстреливать мирные города и вести карательные действия против своих собратьев?

– Если говорить про артобстрелы мирных городов, то стреляющие даже не знают, куда ведут огонь. Они бьют туда, куда им дают наводку. Они не знают последствий своих артобстрелов. А карательные действия ведут совсем уж ярые националисты, наркотизированные, зомбированные и совсем не отдающие отчета в своих действиях. Никакие разумные доводы на них не действуют. Складывается впечатление, что на них практикуются методы нейролингвистического программирования. Это же касается и добровольцев из России, воюющих вместе с украми.

– А за что воюют украинцы?

– Укры? Они думают, что воюют за освобождение Донбасса от «русских сепаратистов и террористов», за национальный суверенитет, за единую и неделимую Украину, за ее независимость от России. Хотя среди них немало тех, кто понимает ситуацию, понимает, что воюет против своего же народа. И потому они только делают вид, что воюют. А вообще там много и тех, кто не хочет воевать ни за кого. Но сзади заградотряды... Уже были случаи, когда не желавших воевать и уходивших из армии призывников эти заградотряды расстреливали. Свои своих...

– А донбассцы? За что воюют они?

– Заметьте – это не донбассцы напали на укров, а укры на них. Донбасский народ воюет за свою землю, за землю своих предков. И я точно знаю, что он будет отстаивать ее во чтобы то ни стало. Даже если случится второй «Хасавюрт», даже если Россия откажется от помощи, донбассцы оружие не сложат. Донбассцы воюют за справедливость, за право быть русскими, за русскую культуру, за православие. И я верю, что они победят, потому что за ними правда, потому что с ними Бог. В конечном счете ополченцы воюют против сатанистской киевской власти, которую поддерживают Запад и США.

– Чем сегодня мы, здесь в России, можем помочь ополченцам Донбасса?

– Скоро зима. Потому ополченцам будут очень нужны теплые зимние спальники, теплые вещи, продукты и медикаменты. И конечно же армия Донбасса очень нуждается в тяжелом вооружении, но это уже другой вопрос...

– Сбор гуманитарной помощи Донбассу ведется по России очень и очень активно. И все равно ее не хватает?

– Всего бы хватило, если бы собранная в России гуманитарка полностью доставлялась на Донбасс. Проблема в том, что она частично разворовывается мошенническими «фондами помощи», а частично просто «испаряется». То есть в России существуют силы, которые противодействуют доставке помощи на Донбасс. Люди, что сегодня официально занимаются вопросами гуманитарки, такие, например, как Владислав Сурков, эти люди всеми силами препятствуют доставке собранных средств на территорию Донбасса. Поэтому донбассцы должны готовиться к элементарному выживанию... Я же со своей стороны эту шайку предателей стараюсь вывести на чистую воду. «Слить втихую» Новороссию им не удастся.

– А насколько вероятен «слив» Новороссии?

– Еще раз скажу, даже если Россия откажется от помощи – донбассцы оружие не сложат. Но, думаю, до «слива» Новороссии дело не дойдет. В России еще есть конкретные люди и влиятельные силы, которые противодействуют этому. Даже результат Минских соглашений можно считать пирровой победой «партии измены» иудиного колена, куда входит и Сурков.

– «Подписанты» плана урегулирования ситуации на юго-востоке Украины, то есть Чубайс, Греф и другие, тоже из «партии измены» иудиного колена?

– Да, тоже. Они спекулируют на том, что Путин не хочет большой войны, больших жертв. Не хочет, чтобы Россию считали страной-оккупантом. И в этом он прав. А с «партией измены», я надеюсь, он разберется. Наблюдая за действиями Путина, я вижу, что он не собирается бросать ополченцев на произвол судьбы, не собирается «сливать» Новороссию. Он оказывает ей всяческую помощь, которую только можно оказывать в сложившийся ситуации.

– А можем ли мы сами посылать на Донбасс помощь напрямую, например, переводить деньги на финансовые счета ополчения?

– А как вы узнаете не мошеннический ли это счет? Таковых создалось уже немало. Поэтому лучше всего предавать помощь через храмы. Есть у нас такие храмы, в которых собирают помощь для Донбасса. Я лично сейчас занимаюсь созданием единого фонда помощи Донбассу. На данный момент мной уже открыт номер счета для помощи ополчению. Я этот счет контролирую. О нем можно узнать на сайте Информационный корпус. Там же можно узнать и о передаче других видов помощи. Электронный адрес: icorpus.ru При этом очень важно знать, что Информационный корпус не имеет других адресов и дубликатов, кроме как icorpus.ru

– А что? Уже были подделки?

– Уже есть! Создали точно такой же сайт и приписали к электронному адресу какую-то незаметную буковку. Мало того, насоздавали под моим именем различные сайты типа «Сайт Игоря Стрелкова» «Игорь Стрелков в Facebook» и тд. и т.п... Пишут там всякую чушь, чтобы скомпрометировать не только лично меня, но и ополченцев. Но у меня действительно есть личный официальный сайт. Его адрес igorstrelkov.ru

– Сегодня в СМИ муссируется тема, что и среди ополченцев есть свои «пауки в банке» Так ли это?

– Среди ополченцев? Ну... Там не все святые. Есть и такие, которые вместо того чтобы воевать, водку жрут. А вот среди командиров... Я уже говорил, что за некоторых командиров мне просто стыдно. Но главное – это все-таки то, что восставшие в своем большинстве знают, что воюют за идею. Они понимают, что Новороссия – это часть Русского Мира. И мы все должны понимать, что Донбасс по Одессу включительно - это часть России, которую насильственно отторгли в 1991 году предатели Русского Мира. Более того, говорить о Новороссии как об отдельном от России государственном образовании, а тем более, как об украинской территории – просто недопустимо. Новороссия на сегодня – это бастион России.

– Если вернуться к «паукам в банке», то у многих существует надежда на то, что вы можете вернуться на Донбасс и навести там порядок. Многие ждут, что «вот приедет Игорь, Игорь их рассудит».

– Я уже говорил об этом в других интервью. У меня просто нет возможности вернуться на Донбасс только потому, что меня туда никто не пустит. Не затем меня убрали из Новороссии, чтобы вернуть. Тех, кто надеется, что «вот приедет Игорь, Игорь всех рассудит» я должен разочаровать. Но у меня и в России есть возможности для того, чтобы оказывать действенную помощь Новороссии. Не для того я приехал, чтобы сидеть сложа руки. Я сделаю все, чтобы ополченцы победили. И мы победим. За нами правда, с нами Бог.

Беседовал Игорь Евсин
Источник

Дата публикации: 27.10.2014

• 0

#2 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 28 October 2014 - 12:06

Переведу на немецкий. Если кто-то хочет также взять немецкий язык, пишите - разделим, буду рада.
  • 0

#3 Подруга

Подруга

Ефрейторъ

• Пользователи
  • 153 сообщений

Отправлено 28 October 2014 - 17:56

После творческих мук с Ходорковским это должно показаться семечками. А почему никто не бежит записываться?
Ну ладно, беру примерно первую половину, а там посмотрим.

Derevo, может переназвать тему "Интервью Игоря Евсина с Игорем Стрелковым 27.10.2014"?
Чтоб понятней было?
  • 0

#4 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 28 October 2014 - 23:15

Можно и так.

Кто как переводит "укров"?
Вообще нужно было бы употребление этого слова объяснить, в сносках.

Сообщение отредактировал Derevo: 30 October 2014 - 04:12

• 0

#5 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 29 October 2014 - 11:43

Может кто-то встречал, как именно Стрелков толкует понятие "укров"? Если есть источник, еще лучше. Не хотелось бы приписывать что-то от себя.

Иностранцам лучше его расписать, чтобы не давать повод для недопониманий или обвинений. Немцы, не вдаваясь в подробности, интерпретируют укров как украинских военных. Мы же, зачастую, трактуем его гораздо шире. Даже если указать, что подразумевается узкое понимание, далеко не факт, что это совпадает с его пониманием Стрелковым (и скорее всего не совпадает), что будет умалять значение самой ссылки.

Сообщение отредактировал Derevo: 30 October 2014 - 05:49

• 0

#6 iamMielikki

iamMielikki

Рядовой

• Новички
  • 13 сообщений

Отправлено 31 October 2014 - 01:36

Если вы хотите, чтобы он перевел на английский язык, здесь:

Igor Strelkov: Will win the Militia. Behind Them the Truth, God is with Them
Interview with Orthodox writer Igor Yevsin (Evsin)
Q: Igor, I'll BE honest. Lately I CAN not stop Thinking That the Minsk Agreement resembles the Khasavyurt Agreement, Which marked the Beginning of the end of the first Chechen War and led to the Second Chechen War.
A: This Seems so. Now we are Struggling to Avoid "Khasavyurt" in the Donbass.
Q: I CAME to this Opinion When I saw That the Wide Victorious advance of the Militia WAS stopped for some Political Reasons. Do you think it That Would BE HAD it if not stopped Been?
A: Slavyansk and Kramatorsk, Which we left Maintaining Military capabilities, Would Still BE ours, not to Mention Mariupol. You know that when the attack was stopped, advanced militias had already entered Mariupol? Ukry just escaped from our onslaught. Mariupol was empty ... There you have it! Attack stopped and the peace Talks Began in Minsk, and I Just "Went away" Because I WAS Strongly Against the stopping of the Offensive. But my fears were completely confirmed. Today, thanks to the "truce" Ukrainian troops regrouped and brought up more heavy weapons and prepared for new battles. Now this is not the same at all alarmist army, which, if not stopped our attack would have been defeated. In general, for Donbass the biggest tragedy is that the referendum on the creation of DND and LNR was not immediately recognized by Russia as the referendum on the annexation of Crimea was. And certainly none of Them Thought That the uprising Would Lead to A Shameful Outcome such as the Minsk Agreement.
Q: Igor, All of my "Frustrated" what is Happening in Ukraine About Another worried question. Why do not the Ukrainians rebel against the Kiev authorities which unleashed this war in the Donbass, killing civilians, women, the elderly, children. Or do not know They About it?
A: They know. They know very well. They always show on TV pictures of the bombing of Donetsk and Lugansk, they show civilians killed, and they constantly hammer into the heads of the audiences, "Look what the Russian terrorists are doing on the Ukrainian land." People are zombified and believe, Outraged and support the Government Kiev That is at War with the "Russian Separatists and Terrorists."
Q: But there must BE something human in Kiev Security Forces ... Because They do what is outrageous Simply, Simply defies Understanding.
A: Igor Vasilyevich, what you expect from them? To the authorities in Kiev came the real Satanists. And Because of Them, Their Methods of Warfare are Satanic.
Q: I have A feeling That Ukrainians have Uncovered some Demons, like the Raging of the Russian people, When after the 1917 revolution, in the Civil War, Russians Russians shot ...
A: Militias possession does not apply ( militia madness does not apply ). And so very true. Ukraine is A Civil War, Similar to the Civil War in Russia.
Q: But there is an Opinion That there is an international War, and even the Third World.
A: I do not think so. The total number of Ukrainian troops of mercenaries is a very small percentage. Two-thirds of Ukrainian soldiers are Russian, and can even be called ethnically Russian. They speak Russian, and many of them think in Russian. Moreover, on the side of ucraw fight the real volunteers from Russia. So ...
Q: But how, then, These Russian Ukrainians CAN shoot at Peaceful City and Lead A punitive Actions Against Their Fellows?
A: If we speak About the shelling of Civilian towns, shooting Those do not even know WHERE They are firing. They aim where they are given a tip to aim. They do not know the consequences of their artillery fire. But those carrying out the punitive actions are quite ardent nationalists, anaesthetized, paralyzed and not giving report in their actions. Reasonable arguments do not affect them. It seems that they practice methods of neuro-linguistic programming. Same Applies to the Volunteers from Russia, warring with akrami.
Q: And what do the Ukrainians think They're Fighting for?
A: The Ukra? They think they are fighting for the liberation of Donbass from "Russian separatists and terrorists," for national sovereignty, for a single and indivisible Ukraine, for its independence from Russia. Although among them there are those who understand the situation, who understand that they are fighting against their own people. And so they only pretend to fight. And there are a lot of those who do not want to fight anyone. But behind them are detachments armed ... there have already been cases when recruits not wanting to fight and leaving the ranks, these armed detachments shot. It's Their ...
Q: And Donbass? DURING War That They ...?
A: Remember, this is not attacking ucraw Donbass, But ukri attacking Them. Donbass people are fighting for their land, for the land of their ancestors. And I know that they will defend it at any cost. Even if the second "Khasavyurt", even if Russia refuses to help, Donbass weapons will not fold. Donbass people fight for justice, for the right to be Russian, Russian culture, for Orthodoxy. And I believe that they will win, because for them the truth, because God is with them. Ultimately militias are Fighting Against satanic Kiev Authorities, supported by the West and Usaia.
Q: What Today we, here in Russia, CAN help the Militia of Donbass?
A: Winter is coming. Because the militia will be very much in need of warm winter sleeping bags, warm clothes, food and medicine. And of course the Army of Donbass Needs Heavy Weapons, But That is Another question ...
Q: The collection of Humanitarian Aid to the Donbass is in Russia is very, very active. And ITS Still not enough?
A: It's Just enough, if the Humanitarian Aid Collected in Russia is Fully Delivered to the Donbass. The problem is that it is partially stolen by fraudulent "funds", and partly just "evaporates". That is, in Russia there are forces that counteract the delivery of assistance to the Donbass. People today officially involved in humanitarian aid, such as Vladislav Surkov, these people by all means prevent the delivery of collected funds to the territory of Donbass. So Donbass should prepare for basic survival ... on my side, trying to expose this gang of traitors. They Will not Succeed to "merge silently" Novorossia.
Q: And how likely is A "Drain" of Novorossia?
A: Again, even if Russia refuses to help, Donbass Weapons Will not fold. But, I think, to "drain" Novorossia will not come. In Russia there are individuals and influential forces that counteract this. Even the Minsk agreements can be considered a Pyrrhic victory for the "party of treason", the tribe of Judah ( the tribe of Judah only ), Which includes marmots.
Q: The signatories of the Settlement of the Situation in the South-East of Ukraine, IE Chubais, Gref and Others, Also from the "Party of treason", the tribe of Judah?
A: Yes, Them too. They speculate that Putin does not want a major war, a great sacrifice. Does not want Russia to be considered an occupying country. And in this they are right. But I hope he will understand the "party of treason". I am watching the actions of Putin. I see that he is not going to throw militias to fend for themselves, is not going to "merge" Novorossia. He Gives her every you CAN Provide Assistance in this Situation.
Q: Can we send at the Donbass Directly using, for example, to Transfer Money to A Financial account of the Militia?
A: And as you'll learn it is not fraudulent? There has been created a lot. Therefore, it is best to burn through the temples. We have such temples, which collect aid for Donbass. I personally now engaged in the creation of a single fund for Donbass. At the moment I have opened the account number to help the militia. I this expense control. About it can be found on the website Information Corps. There you can learn about the transmission of other types of assistance. Email: http://icorpus.ru .
Q: What? Were there fakes?
A: They're Already there! Created exactly the same site and decided to e-mail some little letter. Not only did under my name different websites such as "Site of Igor strelkov" "Igor Strelkov in Facebook", etc. etc ... Write there a lot of nonsense to discredit not only me personally, but militias. But I do have a personal official website. ITS address is http://www.igorstrelkov.ru .
Q: Today in the Media harping on the Theme That Among the militias have Their "spiders in the Bank"?
A: Among the Militia? Well ... They're not all saints. There are those who instead of fighting, vodka eat. But among commanders ... I already said that some of the commanders I'm just ashamed. But the main thing is still that you know that most of the rebels are fighting for the idea. They understand that Novorossia is part of the Russian World. And we all need to understand that the region is in Odessa, inclusive, is a part of Russia, which was forcibly separated in 1991 by traitors to the Russian World. Moreover, to talk about Novorossia as separate from Russia public education, and especially on Ukrainian territory is simply unacceptable. Novorossia Today is A Bastion of Russia.
Q: If you go back to the "spiders in the Bank", That many there is hope That you CAN RETURN to the Donbass and Restore order there. Many are Waiting for That: "Igor Igor Will Come and Will Judge Them."
A: I have talked About this Already in Other Interviews. I just do not have the opportunity to return to the Donbass, if only because nobody there will let me in. I did not leave Novorossia with plans to return. Those who hoped that "Igor will come, Igor will judge all," I must disappoint. But in Russia there are opportunities for me to provide effective assistance to Novorossiya. I did not return to Russia in order to sit idly by. I shall do everything I can to make sure the militia win. And we will win. The truth is for us, and God is with us.

Сообщение отредактировал iamMielikki: 31 October 2014 - 20:12

• 0

#7 Подруга

Подруга

Ефрейторъ

• Пользователи
  • 153 сообщений

Отправлено 31 October 2014 - 02:46

Dear iamMielikki, thank you very much. Good try, but it's not a proper translation, is it? Have you used some auto-translation from the web?
I'm dealing with this interview at the moment, but you are very welcome to edit it at the end.
  • 0

#8 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 31 October 2014 - 03:28

НЕМЕЦКИЙ
Если есть редактор, прошу проверить.

Igor Strelkow: Die Volkswehr wird siegen. Die Wahrheit ist hinter ihnen, Gott ist mit ihnen.

Igor Jewsin:
- Igor Iwanowitsch, ich sage es ehrlich: In letzter Zeit verfolgt mich ein Gedanke, und zwar dass die Minsk-Vereinbarungen an diejenigen von Chassawjurt erinnern, indem sie den „Beginn des Endes“ des ersten Tschetschenienkrieges festgelegt und zum zweiten Tschetschenienkrieg geführt haben.

Igor Strelkow:
- Es sieht so aus... Jetzt versuchen wir mit allen Kräften den „Chassawjurt“ in Donbass zu verhindern.

Igor Jewsin:
Im Allgemeinen bin ich zu diesem Schluss gekommen, als ich gesehen habe, dass eine große und siegreiche Offensive der Volkswehr aus irgendwelchen politischen Gründen gestoppt wurde. Was, denken Sie, wäre passiert, wenn sie nicht aufgehalten gewesen wäre?

Igor Strelkow:
- Slawjansk und Kramatorsk, die wir verlassen und doch das militärische Potenzial behalten haben, wären heute unter unserer Kontrolle gewesen, ganz zu schweigen von Mariupol. Sie wissen dass, als die Offensive gestoppt wurde, die Vortruppen der Volkswehr bereits in die Stadt eingetreten waren? Die Ukry* sind unter unserem Andrang einfach weggelaufen, Mariupol war leer... Und dann – so was! Die Offensive wird gestoppt und man beginnt Friedenverhandlungen in Minsk zu führen, und ich werde in dieser Zeit einfach „weggegangen„**, weil ich definitiv gegen den Abbruch der Offensive gewesen wäre. Meine Befürchtungen haben sich jedoch bestätigt. Heute, dank dieser „Waffenstillruhe“ haben sich die ukrainischen Truppen neu aufgestellt, schwere Bewaffnung antransportiert und haben sich für neue Kämpfe vorbereitet. Jetzt ist es nicht mehr eine in Panik geratene Armee, die wir, wenn man nicht unsere Offensive gestoppt hätte, bereits zerschlagen gewesen wäre. Für die Bevölkerung von Donbass ist eigentlich die größte Tragödie die Tatsache, dass Russland nicht sofort das Referendum über die Gründung der DVR und LVR*** so wie das Referendum über den Beitritt der Krim anerkannt hat. Und vor allem keiner von denen hätte gedacht, dass der Aufstand zu so einem unehrenhaften Ergebnis wie die Minsk-Vereinbarungen führen würde.

Igor Jewsin:
- Igor Iwanowitsch, in allen diesen „Unklarheiten“ rund um die Geschehnisse in der Ukraine beunruhigt mich noch eine Frage, und zwar: Warum erheben sich nicht die Ukrainer gegen die Kiew-Macht, die, indem sie diesen Krieg in Donbass vom Zaun gebrochen hat, Zivilisten - Frauen, alte Menschen, Kinder - tötet. Wissen sie es nicht?

Igor Strelkow:
- Sie wissen es. Sie wissen es sogar sehr gut. Man zeigt ihnen ständig Bilder der Bombardierungen von Donezk und Lugansk im Fernsehen, man zeigt getötete Zivilisten, man hämmert es ihnen ständig ins Bewusstsein: „Sehen Sie, das alles machen russische Terroristen auf ukrainischem Boden“. Das Volk wird „zombiert“ und es glaubt, empört sich und unterstützt die Macht in Kiew, die gegen diese „russische Terroristen und Separatisten“ kämpft.

Igor Jewsin:
- Diese Kiew-Silowiki müssen doch noch etwas Menschliches haben... Denn das, was sie verrichten, einfach die Vorstellungskraft übersteigt, man kann es einfach nicht begreifen.

Igor Strelkow:
- Igor Wasiljewitsch, was erwarten Sie von denen? In Kiew sind zur Macht gewöhnliche Satanisten. Deswegen sind deren Methoden der Kriegsführung auch satanistisch.

Igor Jewsin:
- Ich habe das Gefühl, dass Ukrainer von einer Art Besessenheit überwältigt sind, ähnlich der Besessenheit des russischen Volkes als nach der Revolution von 1917, während des Bürgerkrieges, ein Russe in einen anderen Russen geschossen hat...

Igor Strelkow:
- Die Volkswehr ist von der Besessenheit nicht betroffen. Aber ansonsten ist es absolut richtig. In der Ukraine findet ein Bürgerkrieg statt, ähnlich einem Bürgerkrieg in Russland.

Igor Jewsin:
- Man äußert auch die Meinung, dass es sich dort um einen internationalen Krieg, oder sogar um den Dritten Weltkrieg handelt.

Igor Strelkow:
- Das denke ich nicht. Insgesamt ist der prozentuelle Anteil von Söldnern in den ukrainischen Truppen sehr klein. Zwei Drittel ukrainischer Soldaten sind Russen, die man sogar ethnische russisch bezeichnen könnte. Sie sprechen russisch, viele von denen denken sogar wie die Russen. Mehr noch, auf der ukrainischen Seite kämpfen selbst echte Freiwillige aus Russland. So ist es...

Igor Jewsin:
- Aber wie können denn diese „russischen Ukrainer“ friedliche Städte beschießen und als Angehörige der Strafkommandos Vergeltungsmaßnahmen gegen eigene Brüder durchführen?

Igor Strelkow:
- Wenn man von dem Artilleriebeschuss der Städte spricht, dann wissen die Schießenden oft selbst nicht, auf was sie schießen. Sie schießen darauf, was denen als Richtpunkt gegeben wird. Sie kennen nicht die Folgen ihres Artilleriebeschusses. Und die Vergeltungsmaßnahmen werden von ganz radikalen und „zombierten“ Nationalisten, die unter Drogen sind und die sich gar nicht im Klaren über ihre Handlungen sind. Auf sie wirken keine Vernunftsargumente. Man hat das Gefühl, dass in diesen Fällen Methoden der Neurolinguistischen Programmierung anwendet werden. Das betrifft auch die Freiwilligen aus Russland, die auf der Ukry-Seite kämpfen.

Igor Jewsin:
- Und wofür kämpfen die Ukrainer?

Igor Strelkow:
- Ukry? Sie denken, dass sie für die Befreiung von Donbass von „russischen Separatisten und Terroristen“ kämpfen, für die nationale Souveränität, für eine geeinte und unteilbare Ukraine, für ihre Unabhängigkeit von Russland. Obwohl nicht wenige von ihnen die Situation verstehen, sie verstehen, dass sie gegen das eigene Volk kämpfen. Und deswegen tun sie so, als ob sie kämpfen würden. Insgesamt gibt es auch viele solche, die gar keinen Krieg führen wollen, für niemanden. Aber hinter ihnen stehen die Barriere Truppen... Es gab schon Fälle in denen Einberufene, die nicht kämpfen wollten, beim Verlassen der Armee von diesen Barriere Truppen erschossen wurden... Von den eigenen Leuten...

Igor Jewsin:
- Und die Bewohner von Donbass? Wofür kämpfen sie?

Igor Strelkow:
- Eine Bemerkung dazu: Es sind nicht die Bewohner von Donbass, die „Ukry“ angegriffen haben, sondern „die Ukry“ haben sie angegriffen. Das Volk von Donbass kämpft für sein Land, für das Land seiner Vorfahren. Und ich weiß genau, dass dieses Volk diesen Kampf bis aufs letzte führen wird. Selbst wenn es zum zweiten „Chassawjurt“ kommen soll, selbst wenn Russland seine Hilfe absagen soll, wird die Donbasser Bevölkerung ihre Waffen nicht niederlegen. Sie kämpfen für Gerechtigkeit, für ihr Recht Russen zu sein, für russische Kultur, für ihren Orthodoxen Glauben. Und ich glaube daran, dass sie gewinnen werden, weil die Wahrheit hinter ihnen steht, weil Gott mit ihnen ist. Im Endeffekt führen sie einen Kampf gegen die satanistische Kiew-Macht, die vom Westen und von den USA unterstützt wird.

Igor Jewsin:
- Wie können wir heute und hier, in Russland, den Volkswehr-Kämpfern in Donbass helfen?

Igor Strelkow:
- Bald kommt der Winter. Aus diesem Grund werden die Volkswehr-Leute warme Winter-Schlafsäcke, warme Sachen, Lebensmittel und Medikamente nötig haben. Und natürlich wird es der Donbass-Armee sehr an schwerer Artillerie mangeln, aber es ist eine andere Frage...

Igor Jewsin:
- Die humanitäre Hilfe für Donbass wird in Russland sehr aktiv gesammelt. Und trotzdem fehlt es an ihr?

Igor Strelkow:
- Es würde an Nichts fehlen, wenn diese in Russland gesammelte humanitäre Hilfe vollständig in Donbass ankommen würde. Das Problem besteht darin, dass sie zum Teil von den betrügerischen „Hilfefonds“ geklaut wird und zum Teil einfach „verschwindet“. D.h. in Russland gibt es Kräfte, die der Zustellung der Hilfe nach Donbass entgegenwirken. Leute, die sich heute offiziell mit den Fragen der humanitären Hilfe beschäftigen, solche, wie z.B. Wladislaw Surkow, diese Leute hindern mit allen Kräften daran, die Lieferung der gesammelten Mittel nach Donbass durchzuführen. Deswegen muss sich die Donbass-Bevölkerung aufs elementare Überleben vorbereiten... Ich, von meiner Seite, versuche diese Bande von Verrätern zu überführen. Sie werden es nicht schaffen, Noworossija (Neurussland) „leise aufzugeben“.

Igor Jewsin:
- Und wie wahrscheinlich ist dieses „Aufgeben“ von Neurussland?

Igor Strelkow:
- Ich sage es noch mal: Selbst wenn Russland seine Hilfe absagen wird, wird die Donbass-Bevölkerung ihre Waffen nicht niederlegen. Aber ich denke, dass es bis zum „Aufgeben“ von Neurussland nicht kommen wird. In Russland gibt es noch konkrete Leute und einflussreiche Kräfte, die diesem Szenario entgegenwirken. Selbst das Resultat von Minsk-Vereinbarungen kann man als Pyrrhussieg einer „Verräter-Partei“ vom Stamm Juda bezeichnen - einer „Partei“, zu der auch Surkow gehört.

Igor Jewsin:
- Die „Unterzeichner“ des Plans zur Regulierung der Situation im Süd-Osten der Ukraine, und zwar Tschubajs, Gref und andere, gehören sie auch zu dieser „Verräter-Partei“ vom Stamm Juda?

Igor Strelkow:
- Ja, sie auch. Sie spekulieren darauf, dass Putin keinen großen Krieg und keine großen Opferzahlen möchte. Er will nicht, dass Russland für einen Okkupanten-Staat gehalten wird. Und hier hat er Recht. Ich hoffe, dass er dieser Angelegenheit mit der „Verräter-Partei“ noch nachgehen wird. Wenn ich seine Handlungen beobachte, sehe ich, dass er nicht die Absicht hat, Volkswehr im Stich zu lassen, und dass er nicht beabsichtigt, Neurussland „aufzugeben“. Er leistet jede mögliche Hilfe, die man in gegebener Situation nur leisten kann.

Igor Jewsin:
- Können wir denn selbst eine direkte Hilfe für Donbass schicken, z.B., das Geld auf die Finanzkonten der Volkswehr überweisen?

Igor Strelkow:
- Und wie erfahren Sie, dass es kein betrügerisches Konto ist? Es wurden schon mehrere solche eröffnet. Deswegen ist es besser Hilfe durch eine Kirche zu überreichen. Es gibt solche Kirchen, in denen man Hilfe für Donbass sammelt. Ich persönlich beschäftige mich momentan mit der Gründung eines einheitlichen Hilfefonds für Donbass. Derzeit habe ich bereits ein Hilfe-Konto für die Volkswehr eröffnet. Ich kontrolliere dieses Konto. Informationen dazu kann man auf der Webseite von Informationskorps bekommen. Dort kann man auch über die Übergabe von anderen Arten von Hilfe erfahren. Elektronische Adresse lautet: icorpus.ru. Dabei ist es sehr wichtig zu wissen, dass Information Korps keine anderen Adressen oder Duplikate, außer icorpus.ru besitzt.

Igor Jewsin:
- Gab es bereits Fälschungen?

Igor Strelkow:
- Es gibt die bereits! Man hat die gleiche Webseite erstellt und einen unauffälligen Buchstaben zur elektronischen Adresse dazugeschrieben. Mehr noch, man hat unter meinem Namen verschiedene Webseiten vom Typ „Webseite von Igor Strelkow“ oder „Igor Strelkow bei Facebook“ usw. erstellt. Man schreibt dort irgendeinen Unsinn, um nicht nur mich, sondern auch die Volkswehr-Leute zu kompromittieren. Aber ich habe tatsächlich eine offizielle Seite. Ihre Adresse ist igorstrelkov.ru.

Igor Jewsin:
- Heute in den Medien wird ein Thema aufgebauscht, dass auch die Volkswehr-Kämpfer einander zum Teil spinnefeind sind. Stimmt es?

Igor Strelkow:
Unter den Volkswehr-Leuten? Nun... Nicht alle sind dort heilig. Es gibt auch solche, die anstatt zu kämpfen, Wodka trinken... Und untern den Kommandeuren... Ich habe bereits gesagt, dass ich mich für einige von Kommandeuren schäme. Aber das Wichtigste ist doch, dass die Mehrheit von Aufständischen weiß, dass sie für eine Idee kämpfen. Sie verstehen, dass Neurussland ein Teil der Russischen Welt ist. Und wir alle sollen verstehen, dass Donbass bis inklusive Odessa ein Teil von Russland ist – ein Teil, der mit Gewalt 1991 mit Hilfe von Verrätern der Russischen Welt abgetrennt wurde. Mehr noch: Es ist unzulässig von Neurussland im Sinne von einem von Russland unabhängigen Staatsgebilde oder um so mehr von einem ukrainischen Territorium zu sprechen. Neurussland heute ist eine Bastion von Russland.

Igor Jewsin:
- Wenn wir zurück zu unseren Spinnefeinden kommen, viele haben die Hoffnung, dass wenn Sie nach Donbass zurückkehren, sorgen Sie dort für Ordnung. Viele warten darauf, dass „Igor kommt, Igor schafft Ordnung“.

Igor Strelkow:
- Ich habe es bereits in den anderen Interviews gesagt. Ich habe einfach keine Möglichkeit nach Donbass zurückzukehren, weil mich keiner reinlassen wird. Nicht dafür wurde ich aus Neurussland „entfernt“, um mich zurückzubringen. Alle, die hoffen, dass „Igor kommt, Igor schafft Ordnung“, muss ich enttäuschen. Aber ich habe auch in Russland Möglichkeiten, eine wirksame Hilfe für Neurussland zu leisten. Nicht dafür bin ich gekommen, um einfach dazusitzen. Ich mache alles, damit die Volkswehr siegt. Und wir werden siegen. Mit uns ist die Wahrheit, Gott ist mit uns.

--------------
* „Die Ukry“ wird oft im engen Sinne als „ukrainische Militärs“ verstanden, im weiten Sinne bezeichnet man oft so alle ukrainischen Nationalisten, die im Laufe der Jahre durch TV, Schulbücher, Medien usw. regelrecht „zombiert“ wurden. In welchem Sinne dieses Wort von Igor Strelkow verwendet wird, ist uns nicht klar.

** Strelkow unterstreicht damit, dass er nicht aus freiem Willen gegangen wäre; er betont, dass er dazu praktisch gezwungen worden ist.

*** DVR, LVR – Volksrepublik Donezk, Volksrepublik Lugansk

Сообщение отредактировал Derevo: 02 November 2014 - 19:41

• 0

#9 iamMielikki

iamMielikki

Рядовой

• Новички
  • 13 сообщений

Отправлено 31 October 2014 - 20:15

Dear iamMielikki, thank you very much. Good try, but it's not a proper translation, is it? Have you used some auto-translation from the web?
I'm dealing with this interview at the moment, but you are very welcome to edit it at the end.

Yes. :)
  • 0

#10 Подруга

Подруга

Ефрейторъ

• Пользователи
  • 153 сообщений

Отправлено 02 November 2014 - 19:18

Готов английский перевод. У меня вдруг не работают ни смайлики, ни шрифты, ни цвета. Кто знает почему? Так что не могу выделить отдельным стилем вопросы. Текст желательно отредактировать или хотя бы прочитать критическим глазом. Baikalchanga, раз Вы опять в строю может глянете?
  • 0

#11 Подруга

Подруга

Ефрейторъ

• Пользователи
  • 153 сообщений

Отправлено 02 November 2014 - 19:26

- Igor Ivanovich, to tell the truth, I can't stop thinking that Minsk agreements remind me of Khasavyurt agreements, which has started "the beginning of the end" of the first Chechen war and lead to the second Chechen war.

- It seems like it ... At the moment we are trying by all means not allow "Khasavyurt" in Donbass.

- I came to this conclusion, when I saw that for some political reasons, the wide victorious offensive of the Militia was suddenly stopped. What do you think would happened if it wouldn't be stopped?

- Slavyansk and Kramatorsk, which we left, saving our military potential would still be in our hands. Not to mention Mariupol. Do you realise that when the advance was stopped, the first groups of Militia have already entered the city? Ukry (Ukrainians) have simply run away from from our onslaught. Mariupol was empty... And - dear me! The attack stopped and Minsk peace talks began. And at that time I have already been "removed", because I was categorically disagree with the halting of the offensive. All my fears came true. Today, thanks to the "truce" Ukrainians have regrouped their forces, brought up some more heavy weapons and got prepared for the new battles. Now it is no longer an alarmist army which, if not the truce, would be already crashed. In general, the biggest tragedy for the people of Donbass was the fact that the referendum about the establishment of DPR and LPR wasn't immediately recognized by Russian Federation the same way it was done in Crimea. No one could imagine that the rebellion will lead to such pathetic result, which the Minsk agreements really are.

- Igor Ivanovich, of all the confusions that are happening in Ukraine I'd like to find the answer to one question: Why Ukrainians don't uprise against the Kiev's regime, which unleashed the war in Donbass, killing peaceful civilians - the women, old people, children? Don't they know about what's happening?

- They do. They are very aware. They are constantly shown on TV the images of bombing in Donetsk and Lugansk, the bodies of killed people, they are constantly drumming into people's heads: Here, look! That's what Russian terrorists do on the Ukrainian land. People are zombified and believe all of this, they get outraged and support The Kiev's regime, which is fighting with such terrible Russian terrorists and separatists.

- But there must be something human remained in them, the Kievs "siloviki" (the force followers) ... The thing they do – it's unspeakable, it's beyond comprehension.

- Igor Vasilyevich, but what do you expect from them? The real satanists came to power in Kiev. Their methods of warfare are also satanic.

- I have a feeling that that the Ukrainians got possessed by some demonic forces, the way it happened to Russian people after the Revolution in 1917. During the Civil War the Russians fired at Russians...

- It is not the case with the Militia, but otherwise it's true. The war that is happening in Ukraine now is very similar to the Civil War in Russia.

- There is an opinion that this war is international, maybe even Third World War.

- I don't think so. The percentage of mercenaries in Ukrainian Forces is very small. Two-thirds of Ukrainian soldiers - are Russians, you can even say ethnic Russians. They speak Russian, many of them think Russian. Moreover, there are even real volunteers from Russia fighting on the Ukrainian side. That's how it is.

- But how, then, these "Russian Ukrainians" can bombard peaceful cities and conduct punitive actions against their fellows?

- Talking about shelling the cities, the shooters don't even know where they are firing. They fire wherever they are given a tip to aim. They do not know the consequences of their shelling. And a punitive actions are carried out by an absolutely rabid nationalists, drugged, brainwashed, and not conscious of their actions. No sensible reasons work on them. There is an impression that they are subjects of practicing techniques of neurolinguistic programming. The same applies to volunteers from Russia, fighting among Ukrainians.

- And what Ukrainians are fighting for?

- "Ukry"? They think they are fighting for the liberation of Donbass from "Russian separatists and terrorists" for the national sovereignty of the one and indivisible Ukraine, for its independence from Russia. Although many of them do understand the situation, and are aware that they are fighting against their own people. So they just pretend to fight. There are also lots of people who don't want to fight at all. But behind of them are заградотряды... There were cases when those who didn't want to fight and left the Army were shot by these armed detachments. Свои своих...

- And what about Donbass people? What they are fighting for?

- Mind you, it is not Donbass people who attacked "Ukry" it's other way round. Donbass people fighting for their land, for the land of their ancestors. And I know that they will defend it at any cost. Even if second "Khasavyurt" will take place, even if Russia refuses to help, they will not lay down their arms. Donbass people are fighting for justice, for the right to be Russian, for Russian culture, for Orthodoxy. And I believe that they will win, because the truth is with them, because God is with them. Ultimately militias are fighting against Satanic Kiev authorities, supported by the West and the United States.

- How can we help Donbass Militia here in Russia?

- Winter is coming. So militia will be very much needed warm winter sleeping bags, warm clothes, food and medicine. And of course, the Donbass Army really needs heavy weapons, but that is another question ...

- The collection of humanitarian aid for Donbass is happening all over Russia and is very active. And it is still not enough?

- It would be enough if all of the aid would be delivered to Donbass. The problem is that it's got partially stolen by fraudulent "Fund aid" and partly just "evaporate". I mean there are some certain forces in Russia that oppose the delivery of aid to the Donbass. People who officially dealing with humanitarian aid, such as Vladislav Surkov, they by all means prevent the delivery of the collected funds to the territory of Donbass. Therefore Donbass people must prepare for the basic survival ...From my side I try very hard to expose this gang of traitors. They will not succeed to "drain" Novorossiya quietly.

- But how likely this "draining" of Novorossiya?

- I tell you once again, even if Russia refuses to help - the Donbass people will not lay down their arms. But, I think, the "drain" of Novorossiya will not happened. There are individuals and influential forces In Russia that oppose this. Even the result of the Minsk Agreement can be considered a Pyrrhic victory of the "party of treason" of Judah's tribe, which includes Surkov.

- The "Signatories" of the plan to resolve the situation in the South-East of Ukraine, ie Chubais, Gref and others, are they also from the "party of treason" of Judah's tribe?

- Yes, they are. They speculate that Putin does not want a big war, a big sacrifice. He doesn't want Russia to be considered an occupying country. And he is right on this. And I hope he will sort out the "Party of Treason". Looking at his actions I see that he is not going to leave the Militia to the mercy of fate, not going to "drain" them. He renders all the assistance to Novorossiya, as much as he could in this situation.

- But could we send aid to Donbass directly? For example, to transfer money to the financial accounts of the Militia?

- How would you know if it is not a fraudulent account? So many of such accounts have already been created. Therefore, it is best to to send aid through the churches. We have such temples in which we collect the aid to Donbass. Personally, I'm working on creating a single fund of help to Donbass. At this point I have already opened an account for assistance to Militia. I am in control of this account. You can find out about it on the website http://icorpus.ru . There you can also learn about the transmission of other types of aid. E-mail: info@icorpus.ru It is important to remember that Information Corpus has no other web addresses except for icorpus.ru

- And what, there were cases of fraud?

- They already exist!

- They've created the same website but just changed one letter. Moreover, they've created the whole bunch of accounts using my name, like "Igor Strelkov's site", "Igor Strelkov on facebook" and so on. They write nonsense there and discredit not only me personally, but also Militia. But I do have an official website. The address is http://www.igorstrelkov.ru .

- Today the topic is being discussed in the media, that in militia they have their "spiders in a jar," Is this true?

- Among the militia? Well ... They are not all saints. There are those who instead of fighting, guzzle vodka. But among the commanders ... I already said that I just feel ashamed about some of the commanders. But the main thing - it's still a fact that the rebels, in their majority, are aware that they are fighting for the idea. They understand that Novorossiya - is a part of a Russian World. And we all must understand that the Donbass as well as Odessa - are parts of Russia, which were forcibly torn away in 1991 by traitors of the Russian World. Moreover, even talking about Novorossiya as a state foundation which is separate from Russia, and even more so, as a Ukrainian territory - is simply unacceptable. Novorossiya today - is a bastion of Russia.

- Going back to the "spiders in a jar", many people hope is that you will return back to Donbass and put things into order. Many are waiting for: "Igor will come - Igor will sort everything out."

- I've already said this in my other interviews. I simply don't have a possibility to return to the Donbass just because nobody will let me. They didn't remove me from Donbass to allow me back in. I have to disappoint those who hope for "Igor will come, Igor will judge us all". But here in Russia I do have an opportunity to help Novorossiya effectively. I didn't come here to sit idly. I shall do anything possible to make sure the Militia win. And we will win. The truth is with us and God is.
  • 0

#12 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 02 November 2014 - 19:34

Зачем Вам смайлики в этом тексте? :blink:

Шрифты могу попробовать изменить, Вам какого цвета и размера?
  • 0

#13 Подруга

Подруга

Ефрейторъ

• Пользователи
  • 153 сообщений

Отправлено 02 November 2014 - 19:56

Да мне лишь бы "чистенько и без дырочек" без ошибочек то есть)))

Видите, приходится улыбаться скобками ((
  • 0

#14 baikalchanga

baikalchanga

Ефрейторъ

• Пользователи
  • 106 сообщений

Отправлено 03 November 2014 - 19:08

Моя редактура (не обижайтесь, ежели что не так, ладно? Не понравится - не принимайте):

- Igor Ivanovich, to tell the truth, I can't stop thinking that Minsk agreements are kind of Khasavyurt agreements, which has started "the beginning of the end" the first Chechen war and lead to the second Chechen war.

- It seems like that ... At the moment we are trying by all means not to allow "Khasavyurt" in Donbass.

- I came to this conclusion, when I saw that for some political reasons, the wide victorious offensive of the Militia was suddenly stopped. What do you think would happened if it wouldn't be stopped?

- Slavyansk and Kramatorsk, which we left, saving our military potential would still be in our hands. Not to mention Mariupol. Do you realise that when the advance was stopped, the first groups of Militia have already entered the city? Ukrs (Ukrainians) have simply run away from our onslaught. Mariupol was empty... And – here you are! The attack stopped and peace talks began in Minsk. And at that time I have already been "removed", because I was totally against the halting of the offensive. All my fears came true. Today, thanks to the "truce" Ukrainians have regrouped their forces, brought up some more heavy weapons and got prepared for the new battles. Now it is no longer an alarmist army which, if not the truce, would be already crashed. In general, the biggest tragedy for the Donbass people is the refusal to recognize by Russian Federation the referendum on the establishment of DPR and LPR immediately, the way it was done in Crimea. No one could imagine that the rebellion will lead to such pathetic result, which the Minsk agreements really are.

- Igor Ivanovich, of all the confusions occurring in Ukraine one more problem concerns me so much: why don't Ukrainians uprise against the Kiev's regime, which unleashed the war in Donbass, killing peaceful civilians - the women, old people, children? Don't they know what's happening?

- They do. Of course they do. They are constantly shown on TV the images of bombing in Donetsk and Lugansk, the bodies of killed people, they are constantly drumming into their heads: Here, look! That's what Russian terrorists do on the Ukrainian land”. People are zombified and believe all of this, they get outraged and support The Kiev's regime, which is fighting against the terrible Russian terrorists and separatists.

- But there must be something human remained in them, the Kievs "special forces"... what they do – it's unspeakable, it's beyond comprehension.

- Igor Vasilyevich, but what do you expect from them? The real satanists came to power in Kiev. Their methods of warfare are also satanic.

- I feel like the Ukrainians are overtaken by some madness, similar to that of Russian people after the Revolution in 1917. During the Civil War the Russians fired at Russians...

- It is not the case with the Militia, but otherwise it's true. The Ukrainian war that goes on in Ukraine is very similar to the Civil War in Russia.

- There is an opinion that this war is international, or even Third World War.

- I don't think so. The percentage of mercenaries in Ukrainian Forces is very small. Two-thirds of Ukrainian soldiers - are Russians, you can even say ethnic Russians. They speak Russian, many of them think Russian. Moreover, there are even real volunteers from Russia fighting on the Ukrainian side. That's how it is.

- But how, then, these "Russian Ukrainians" can bombard peaceful cities and conduct punitive actions against their fellows?

- Talking about shelling the cities, the shooters don't even know where do they shoot. They fire wherever they are given a tip to aim. They do not know the consequences of their shelling. And the punitive actions are carried out by an absolutely rabid nationalists, drugged, brainwashed, and not conscious of their actions. No sensible reasons work on them. There is an impression that they are subjects of practicing techniques of neurolinguistic programming. The same applies to volunteers from Russia, fighting among Ukrainians.

- And what Ukrainians are fighting for?

- "Ukrs"? They think they are fighting for the liberation of Donbass from "Russian separatists and terrorists" for the national sovereignty of the one and indided Ukraine, for its independence from Russia. Although many of them do understand the situation, and are aware that they are fighting against their own people. So they just pretend to fight. There are also lots of people who don't want to fight at all. But there are anti-retreat detachments behind them ... We are aware of situations when recruits who want to refuse fighting and to leave the Army were shot by these anti-retreat detachments. Friendly shot ...

- And what about Donbass people? What are they fighting for?

- Mind you, it is not Donbass people who attacked "Ukrs" it's other way round. Donbass people fighting for their land, for the land of their ancestors. And I know that they will defend it at any cost. Even if second "Khasavyurt" will take place, even if Russia refuses to help, they will not lay down their arms. Donbass people are fighting for justice, for the right to be Russian, for Russian culture, for Orthodoxy. And I believe that they will win, because the truth is with them, because God is with them. Ultimately militias are fighting against Satanic Kiev authorities supported by the West and the United States.

- How can we help Donbass Militia here in Russia?

- Winter is coming. So militia will badly need warm winter sleeping bags, warm clothes, food and medicine. And of course, the Donbass Army really needs heavy weapons, but that is another issue ...

- The collection of humanitarian aid for Donbass is in progress all over Russia and is very active. Is it still insufficient?

- It would be enough if all of the aid was delivered to Donbass. The problem is that it's got partially stolen by fraudulent "Fund aid" and partly just "evaporate". I mean some certain forces in Russia that oppose the delivery of aid to Donbass. People who officially dealing with humanitarian aid, such as Vladislav Surkov, by all means prevent the delivery of the collected funds to the territory of Donbass. Therefore Donbass people must prepare for the ultimate survival ...From my side I try my best to show this gang of traitors up in its true colours. They will not succeed to "drain" Novorossiya quietly.

- But how likely this "draining" of Novorossiya?

- I tell you once again, even if Russia refuses to help - the Donbass people will not lay down their arms. But, I think, the "drain" of Novorossiya will not happen. There are certain persons and powerful forces in Russia that oppose that. Even the Minsk Agreement can be considered as a Pyrrhic victory of the "party of treason" of Judah's tribe, to which Surkov belongs.

- The "Signatories" of the plan to resolve the situation in the South-East of Ukraine, ie Chubais, Gref and others, are they also from the "party of treason" of Judah's tribe?

- Yes, they are. They gamble on Putin does not want a big war, a big sacrifice. He doesn't want Russia to be considered an occupying country. And he is right on this. And I hope he will sort out the "Party of Treason". Having eyes on his activity I see that he is not going to leave the Militia to the mercy of fate, not going to "drain" them. He renders all the assistance to Novorossiya, as much as he could in this situation.

- And could we send aid to Donbass directly? For example, to transfer money to the financial accounts of the Militia?

- How do you know it is not a fraudulent account? A great deal of such accounts have already been created. Therefore, the best way is to send aid through the churches. Some temples collect the aid to Donbass. I am personally busy with creating of some united Donbass aid fund. At the moment I have already opened an account for assistance to Militia. I am in control of this account. You can find out about it on the website http://icorpus.ru . There you can also learn about the transmission of other types of aid. E-mail: info@icorpus.ru. Remember that Information Corpus has no other web address except for icorpus.ru

- There were cases of fraud?

- They already exist! They've created the same website but just changed one letter. Moreover, they've created the whole bunch of accounts using my name, like "Igor Strelkov's site", "Igor Strelkov on facebook" and so on. They write nonsense there and discredit not only me personally, but Militia as well. But I do have an official website. The address is http://www.igorstrelkov.ru

- Today the topic is being discussed in the media, that Militia also has their "spiders in a jar," Is this true?

- Among the militia? Well ... They are not all saints. There are those who guzzle vodka instead of fighting. And among the commanders ... I have already said that I just feel ashamed about some of the commanders. But the main thing - it's still the fact that the rebels, are aware in their majority they are fighting for the idea. They understand that Novorossiya - is a part of a Russian World. And we must all understand that the Donbass as well as Odessa - are parts of Russia, sawed forcibly in 1991 by traitors of the Russian World. Moreover, it is just unacceptable to consider Novorossiya as a state foundation separated from Russia, and even more so, as a Ukrainian territory. Novorossiya today - is a bastion of Russia.

- Going back to the "spiders in a jar", many people hope you return back to Donbass and put things into order. Many are waiting for: "Igor comes - Igor will sort everything out."

- I've already said this in my other interviews. I have no possibility to return to the Donbass just because nobody will let me to return. They did remove me from Donbass not to allow me back in. I have to disappoint those who hope for "Igor will come, Igor will judge us all". But here in Russia I do have an opportunity to help Novorossiya effectively. I didn't come here to sit idly. I shall do anything possible to make sure the Militia win. And we will win. The truth is with us and God is.
  • 0

Рейтинг@Mail.ru DDoS Protection Powered by DDos-GuarD
Copyright © 2019 Антиквариат.ру