Перейти к содержимому

IPB Style© Fisana

Фотография
- - - - -

Хлеб Первомайска. Война на Донбассе.

голод

• Авторизуйтесь для ответа в теме
Сообщений в теме: 40

#2355734 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 08 December 2014 - 15:51

Всем, кто хочет принять участие:
По поводу распределения тем и во избежание повторений: проще сразу указывать части, над которыми в данным момент ведется (или будет в ближайшем времени вестись) работа. Напр. с 1 по10 мин. или по тексту "от ... и до ..."
Знатоки других языков также всегда приветствуются!

РУССКИЙ стенограмма
00:00 - 08:00 Марго-2014 #3
09:00 - 15:00 Иринна #7
16:00 - до конца Иринна #9 #10

АНГЛИЙСКИЙ
00:00 - 08:00 Марго-2014 #8
09:00 - 15:00 Марго-2014 #12
16:00 - до конца Марго-2014 #14 #15

НЕМЕЦКИЙ Derevo
00:00 - 08:00 Derevo #21
09:00 - 15:00 Derevo #22

ФРАНЦУЗСКИЙ
00:00 - 20:00 Лесса Геша #19
20:00 - до конца
Лесса Геша #19
--------------------------------------------------
серый - в процессе набора текста на русском языке,
голубой - текст на рус. языке набран,
зеленый цвет - переведено,
синий - в процессе перевода,
красный - пока никто не переводит,
желтый - в процессе редактирования,
оранжевый - отредактировано.

Сообщение отредактировал Derevo: 05 February 2015 - 01:42

• 0

#1 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 07 December 2014 - 14:48

• 0

#3 Марго-2014

Марго-2014

Рядовой

• Пользователи
  • 48 сообщений

Отправлено 08 December 2014 - 18:31

Стенограмма, первые 8 минут:

«Раздаём хлеб людям».

Дневная норма хлеба в Первомайске – 250 граммов на человека. Этот город, можно его смело сравнить с Ленинградом. В Ленинграде давали по четвертинке хлеба на человека. Получив хлеб, люди спускаются в подвалы. В них город живёт уже несколько месяцев.

Речь Президента Украины Петра Порошенко: «…потому что у нас работа будет, у них нет. У нас пенсии будут, у них нет. У нас забота о детях, пенсионерах будет, у них нет. У нас дети пойдут в школы и детские сады, у них они будут сидеть в подвалах. Они ничего не умеют делать. И так, и именно так мы выиграем эту войну».

- Мама, у нас хлеба нету?
- Хлеба? Нет, закончился.
- Закончился?
- Да.
- Вкусная булочка?
- Да.

На свердловском комбинате всю ночь пекли хлеб для Первомайска. Это позволит увеличить дневную норму с четвертушки до полбуханки. Выехали затемно, чтобы ещё горячим доставить хлеб голодающему Первомайску. До города 170 километров фронтовых дорог.

- Добрый день!
- Здравствуйте.
- Документики давайте! Куда едем?
- Хлеб в Первомайск везу.
- Много? Открывайте! Всё, закрывайте.

Николай Кухарев, водитель хлебокомбината: «Разные люди бывают. Я вот хлеб везу, а мало ли, кто что может везти… Так надо… Не будут проверять, что тогда будет?»

Город проскочили быстро, ни разу не попали под обстрел.
- Вот и приехали в Первомайку, привезли людям хлебушек.

А вот в самом Первомайске началась канонада. Хлеб пришлось раздавать под свист мин и снарядов. Людям приходится добираться перебежками.
- Тебе сколько? Давай бегом, бегом, бегом, обстрел!

Евгений Ищенко, комендант Первомайска: «Люди бегом бегут. Люди видят, что мы выдаём бесплатно хлеб, а сейчас продолжается обстрел города Первомайска. Люди бегом, в спешном порядке подбегают, берут хлеб и назад убегают, потому что боятся за свою жизнь. И это реальная опасность, потому что кругом всё разбито, всё разрушено.

- Как тебя зовут?
- Саша.
- Ты где спишь?
- Вот тут.
- Вот здесь, да, вы ютитесь?
- Когда не бомбят, нам не страшно. Когда бомбят, нам страшно.

- Тут и лежачие всякие есть, и дети, и всё…
- Вот здесь бабушки старые у нас, инвалиды.
- Тихо! Не закрывай ушки. Это дяди хорошие.
- Вот там бабушка у нас лежачая.
- Вообще уже обнаглели. Вот уже твари! Люди за хлебом галопом бегут. Это фашисты!
- Это Порошенко надо расстрелять. Не только расстрелять, а казнить надо его, заразу, по частям его надо разбирать. Что дети… вот такое… в страхе.

- Сделали детям тут в виде туалета. Вот тут инвалид в туалет ходит. Вон там маленькие детки садятся. А потом мы берём вёдра и выносим всё это на улицу.

Иногда по дому стреляют так, что в подвале стены трясутся.

- Ой, мы тут кричали, вы что! И такой страх был, это невозможно. По нашему дому как раз лупили.

Уже третий месяц перемирия в Донбассе жители Первомайска встречают под бомбёжками. Город медленно, но верно превращается в руины. Город почти вымер. Город-призрак, смотрящий пустыми глазницами окон прямо на позиции украинской армии.

Татьяна Силина, жительница Первомайска: «Вот что осталось от моей посуды, от моих подсолнухов. Это я любила собирать посуду, вся у меня кухня была в подсолнухах. У меня обувь здесь была детская».

Татьяна – мать троих детей. Всё приходит и приходит на руины своей квартиры. От неё только две комнаты остались. Снаряд разрушил в подъезде несколько этажей.
- Вот это всё, что осталось от моей квартиры.
Здесь Татьяна своих детей вырастила. Маленькие радости провинциального шахтёрского городка. Отдельная квартира… Всё пошло прахом. Хорошо, что сами уцелели.
- Вон цветочки стоят, то есть жили люди. Жили люди, радовались жизни. И видите, что творится!
Раненых соседей увезли в больницу, погибших – в морг. В разрушенных квартирах остались никому не нужные кошки и собаки. Да и те не все пережили обстрел. Людям не дают передохнуть, обстрелы начинаются неожиданно. Иногда наводчик выбирает конкретную цель.

- Прямой наводкой второй день бомбят один и тот же дом. Не знаем, куда деваться, что делать.
- А вот что это за человек погибший?
- А это работник ЖЭКа. Работал, забивали окна, плёнкой обтягивали. Людям некуда деваться. Не знаю, когда это закончится.

Украинская артиллерия бьёт по Первомайску, ополчение отвечает по их позициям точечными ударами из трофейной гаубицы «Мста». Гаубицу «Мсту» за точность называют снайперкой.
- «Мста-Б» - очень точное оружие. Произведено в 87 году. На вооружении у украинской армии на 2013 год было 118 штук всего.
Да и как тут промахнёшься, если все артиллеристы в основном местные, из города Лисичанска, который остался за линией фронта. Там дома ополченцев и их родственники.

Сообщение отредактировал Марго-2014: 08 December 2014 - 19:21

• 1

#4 Иринна

Иринна

Рядовой

• Пользователи
  • 47 сообщений

Отправлено 08 December 2014 - 21:16

Марго-2014, ответьте мне пожалуйста, до какой минуты Вы делаете стенограмму? (я Вам в личку сообщение отправляла).
  • 0

#5 Марго-2014

Марго-2014

Рядовой

• Пользователи
  • 48 сообщений

Отправлено 08 December 2014 - 21:23

Иринна, всё, что сделала, выложила. Продолжайте после моего кусочка и дальше.

Сообщение отредактировал Марго-2014: 09 December 2014 - 21:51

• 0

#6 Иринна

Иринна

Рядовой

• Пользователи
  • 47 сообщений

Отправлено 08 December 2014 - 21:28

Иринна, всё, что сделала выложила. Продолжайте после моего кусочка и дальше.

ок, спасибо, просто не хочется дублировать. :)
  • 0

#7 Иринна

Иринна

Рядовой

• Пользователи
  • 47 сообщений

Отправлено 08 December 2014 - 22:41

Продолжение 9 – 15 минуты

Владимир Полтинник, командир артиллерийской батареи: «У нас, у артиллерии, чистых артиллеристов человека три, всех остальных мы научили. Все, и пожарники, и милиционеры, кто только у нас не служит, бизнесмены, и просто работяги шахтеры, токари у нас. Все умеют, все научили».

Владимир Полтинник бывший бизнесмен из Лисичанска. Управляться с гаубицей научился еще в украинской армии.

Владимир Полтинник: «Честно сказать, война какая-то блин… воюют военные, а страдают мирные, причем что с одной, что с другой стороны. И пацанов этих жалко. Я сам служил в украинской армии, спасибо украинской армии, что научили меня делу артиллерийскому. Но служил то я с теми, нормальными пацанами».

- Получается и по своим сослуживцам приходиться стрелять?

Владимир Полтинник: «Да, и по моим учителям походу. Которые офицеры меня учили. Но хорошо научили».

Неожиданно корректировщик передает, что начинают работать украинские грады.

- В ямки, сюда, в ямку ложитесь, чтобы ниже уровня земли были. Ждем ответку.

- К орудию.

Град ударил далеко в стороне. Расчет готовит к отправке очередную крупнокалибирную смску.

- За Первомайск.

- Огонь!

Артиллерийские дуэли продолжаются весь день. Вечером в городе опять засверкали вспышки. Вместе со снегом падал «град». Комендант Первомайска едет фиксировать разрушения. Ему доложили, что снаряды разорвались на уже уничтоженной продовольственной базе.

- Это они из града уже обстреливали, стреляли и по нам, по городу. Вон, слышите разрывы.
- Саня, могу уберег вас научить.
- Давай!
- Смотри сюда, что это такое? (показывает медальон на шее)
- Дуля?
- Какая дуля, нет! Что это такое? Кукишь, древне-языческий символ! От сглаза, от нечистой силы, от бендеры, от мины дурной, от пули глупой.

Когда смерть ходит рядом не только в кукишь поверишь. Ополченец Роман не первый месяц под обстрелами и рассказывать ему про суеверия, когда работают украинские грады, сейчас не совсем уместно.

- Это уже несущая часть, реактивная. Разрыв происходит, а это уже т.е.несущая часть падает сюда.
Евгений Ищенко: «Это продовольственная база, здесь продукты питания, все городское здесь хранилось. Вот опять, мы стоим слушайте, это по нам работает грады. Работают грады в нашу сторону. Рома как всегда зажал две дули древне-языческие».
Рома: «От бендеры вонючей, от всех напастей, от сглаза, как бабушка показывала».
Евгений Ищенко: «Вон ложится у нас в городе. И вот запомните, вот это конкретно работают грады».

Только утром стало понятно куда попали реактивные снаряды.

- Город-герой Первомайск.

В частном секторе град кучно лег на дома. Весь двор в крови. Комендант Первомайска уходит в развалины и возвращается с человеческой ногой.

- С этим человеком я неоднократно сталкивался на улице, я видел его в лицо, я с ним общался, я с ним разговаривал. И теперь я его собираю по кускам. Вы понимаете, какого это человеку осознавать вот это всё!
- Вон тоже фрагмент.

Это был сторож, который охранял дом беженцев. Похоже он так и не понял, что произошло. Стреляли километров за 20-ть отсюда. Град на улицу обрушился уже бесшумно.

- А вот где они жили, тут видать, он ночевал здесь, это коврик. Не успел до него дойти. Оборудованы под спальные места. Вот здесь он видать спал когда были обстрелы.
- То есть до погреба не успел.
- Ну он здесь где-то стоял, вот где-то здесь и стоял.
- Снаряды летели со стороны Попасной. Я видел направление полета. Я как раз на улице был.
- То есть не ополченцы стреляли?
- Да ну глупости! О чем вы говорите! Они здесь живут, здесь их семьи! О чем вы говорите! Кто будет по своим детям стрелять, по старикам! Здравствуй, дедушка!
- Здравствуйте.

79-летний Юрий Щур переживает в своей жизни уже второй обстрел, и второй разрушенный дом. Один был в детстве, другой на закате жизни.

- Да, это вторая война мне. Я сам родился в Ростовской области, в Пролетарской. И в 41-м году ранен был, шесть лет мне было.
- А как ранен?
- В ногу.
-Что налет был?
- Бомба попала в дом, вот, и в ногу ранило вот сюда. Сестру в голову.

В этот раз обошлось без ранений.

- Лучше б убило, только б не ранило. Мне уже все равно. Незнаю… Что они там думают. Вот здесь вот спал. Один снаряд пролетел наверно дальше упал. А здесь второй летит, да такой мощный какой-то. Как саданул и посыпалось, свет потух.

В доме он оставался один, сторожил пожитки. Супругу отправил в Первомайск в бомбоубежище. Несколько месяцев перебиваются с хлеба на воду.

Прасковья Крапивцова: «Да дают там, полбуханки на двоих. Вон на площади. Очереди страшные. Пока выстоишь за ним, полбуханки, не захочешь ничего.
- А кроме хлеба, что едите?
- А ничего. Ничего больше.

Сообщение отредактировал Иринна: 08 December 2014 - 22:43

• 1

#8 Марго-2014

Марго-2014

Рядовой

• Пользователи
  • 48 сообщений

Отправлено 09 December 2014 - 14:59

Перевод на английский, первые 8 минут (# 3).

“We are rationing bread to people.”

The daily portion of bread in Pervomaysk is 250 grams per person. This town can be easily compared with Leningrad. In Leningrad one person was given a quarter. Having got the bread, people are going to basements. The town has been living in the basements for several months already.

Speech of the President of Ukraine Petro Poroshenko: “…because we will have work, and they won’t. We will have pensions, and they won’t. We will take care of children and pensioners, and they won’t. Our children will go to schools and kindergartens, and their children will sit in the basements. They can do nothing. And this is the way how we will win the war.”

- Mummy, don’t we have bread?
- Bread? No, we have run out of bread.
- Have we run out?
- Yes.
- Is this a tasty roll?
- Yes.

All night long the people at Sverdlovsk bread-baking complex were baking bread for Pervomaysk. It will allow increase the daily portion from a quarter to a half-loaf. We left before dawn to deliver the hot bread to starving Pervomaysk. The distance to the town is 170 kilometres of battlefield roads.

- Good afternoon!
- Good afternoon.
- Show your documents! Where are you going?
- I’m carrying bread to Pervomaysk.
- How much? Open! That is all, close.

Nikolai Kukharev, a driver of the bread-baking complex: “People are different. Im carrying bread, but you never know what is carried by other man… That’s right… If they don’t check, anything can happen…”

We ran across the town quickly and didn’t come under fire.
- Here we are in Pervomayka brought bread for people.

The shelling started in Pervomaysk itself. We have to distribute bread accompanied by whistle of mines and shells. People have to run to reach us.
- How much do you need? Run, be quick, there’s fire!

Yevgeniy Ishchenko, the commandant of Pervomaysk: “People are running. People see we are distributing bread freely, and now the shelling of Pervomaysk is going on. People are running up quickly, taking bread and running back as they fear for their lives. And this is a real danger as everything around is broken, everything is destroyed.”

- What is your name?
- Sasha.
- Where do you sleep?
- Here.
- Are you taking shelter here?
- When there is no shelling, we are not scared. When there is shelling, we are scared.

- Here we have various bed patients, children, others…
- Here we have old women, disabled people.
- Quiet! Dont close ears! These are good men.
- There is an old woman there lying.
- It is the height of impudence! Bastards! People are galloping for bread! Fascists!
- It is Poroshenko who should be shot. He should be not just shot but executed, taken apart, such a bastard. For the children… like this… scared.

- We made a kind of toilet here for children. Here is a toilet for the disabled. There is a toilet for little children. And then we are taking the pails outside.

Sometimes the house is fired so severely that the basement walls are shaking.

- Ouch, we were crying here! And it was so terrible, it’s impossible. It was directly our house fired.

The Pervomaysk residents are under shelling for three months of the truce already. The town is slowly but surely ruined. The town has become almost depopulated. It is a phantom town looking directly at the positions of the Ukrainian army with its empty eye socket windows.

Tatiana Silina, a resident of Pervomaysk: “Here are the remains of my tableware, of my sunflowers. I liked collecting tableware. My kitchen was full of sunflowers. Here I kept childrens shoes.”

Tatiana is a mother of three children. She is again and again coming to the ruins of her flat. Only two rooms have remained of it. The shell has destroyed several floors in the staircase.
- This is all that remained of my flat.
Tatiana has brought up her children here. Those were the small mercies of provincial mining town. A separate flat… Everything went to the bow-wows. It is fine that they themselves have survived.
- There are flowers standing there. People lived there. People lived and enjoyed their lives. You see, what is happening!
Wounded neighbours were taken to the hospital, killed – to the morgue. Cats and dogs are abandoned in the destroyed flats. And not all of them have survived after the shelling. People are not given even a short rest, the shelling starts unexpectedly. Sometimes the gun layer chooses a specific target.

- They are firing directly at the same house for the second day. We do not know where to run and what to do.
- And who is this killed man?
- This is a public utilities service man. He worked here, boarded up windows and covered with film. People have nowhere to go. I don’t know when it will end.

The Ukrainian artillery is firing at Pervomaysk. The militias are returning fire to its positions with the localized strikes from the captured howitzer “Msta”. TheMstahowitzer is called a sharpshooter for its accuracy.
- “Msta-B” is a very accurate weapon. It is manufactured in the year of 87. As of 2013 the Ukrainian army has only 118 items in the inventory.
It is impossible to miss the aim as mainly all artillery men are natives from the town of Lisichansk across the front line. There are the militiashouses and relatives there.

Сообщение отредактировал Марго-2014: 09 December 2014 - 21:52

• 1

#9 Иринна

Иринна

Рядовой

• Пользователи
  • 47 сообщений

Отправлено 09 December 2014 - 21:30

15 – 20 минуты.

- Все же уничтожили.
- И пенсии не дают. С июля месяца мы не получаем пенсии. Представьте, как жить?

Теперь и крыши нет. Идут в подвал больницы. Там одно из городских бомбоубежищ. Больше некуда. А недавно дом ограбили мародеры. У стариков из всего ценного только топор остался, и тот чужой.

- Да чтоб не забрали соседу отнесу.
- Нас ограбили, а он нам подарил. Ну и назад вернем ему.

За несколько месяцев боев Первомайск потерял почти 500 мирных жителей. Город в полукольце. С одной стороны дебальцевская группировка, с другой бахмутовская трасса с ее мощными блокпостами. Ополченцы пытаются их отодвинуть подальше. Самый беспокойный 29-тый блокпост у поселка Донецкий.

- Вон бьют тревогу, по школам, по садикам, тут градом… тут вторая улица там градом положили полностью там, ну это хорошо, что без жертв, вот. Просто тупо бьют по людям.
- Кто стоит на этом блокпосту известно?
- Да неизвестно. Говорят, что «Днепр» стоит. Кто что говорит. Но мы видели в черном все. Где-то расстояние 700-800 метров, ну видно нам все-таки.

Командир подразделения казак с окладистой бородой. Естественно, что позывной у него может быть только «Бабай». Недавно у Бабая появилось пополнение – доброволец из Бразилии Рафаэль. Он служил в полиции, ловил наркоторговцев в (не разборчиво) теперь вот стал казаком.

- Ты казак уже полноценный. Что значит быть казаком?
- Защищать русскую землю, защищать православную веру, защищать (не разборчиво, Царя?).

За Веру, Царя и Отечество бразильский казак воюет уже три месяца. До этого Рафаэль успел поучиться в Курске на медицинском, там и освоил русский язык.

- Твои знакомые, друзья, родственники в Бразилии знают где ты? И как к этому относятся?
- Да-да, все мои родители, вся семья: родители, сестра, брат и все друзья тоже знают, что я здесь и все (неразборчиво) поддержу Россию.
- то есть они поддерживают?
- Да.
- Они беспокоятся, они переживают?
- ну конечно переживают, ну они .. как я могу сказать, они рады, потому что это вещь которую надо сделать. Мы правы, здесь надо защищать русскую землю и мы победим.
- Парень боевой, хороший. Так что я думаю, мы с ним еще повоюем. Мы им как дадим чертей. Да, Рафаэль?
- Да.

Бабай раздает казакам задание. Действовать будут двумя группами.

- От тополей по тридцать метров. Бьешь, ты увидишь..
- Вправо, влево получается?
- Ну вот ты будешь стоять, это право. Вправо тридцать метров, да. Начинаешь работать. Он отрабатывает, ты отрабатываешь. Первый кто отработал – уезжает. Все понял? Давай-давай, давайте!

В микроавтобус ставят крупнокалиберный пулемет «утес», в видавшую виды восьмерку – АГС. Рядом с ним остается место для Рафаэля. Он будет прикрывать гранатометчика.
Мы едем за его группой. Вот она современная тачанка! Казаки их называют «бабайками».

Слышны глосса: Стрелять только по команде!

Рафаэль и еще несколько бойцов залегают в поле, в глубоком снегу. Бразильцу не привычно, но держится.

- Все хорошо? Холодно?
- Не холодно!
- Парни голову сильно не высовывайте, ждем пока начнется.

Началось. Пули засвистели так, что голову не поднять.
Ополченцы смогли вплотную подобраться к неприятельскому блокпосту с которого постоянно обстреливают населенные пункты, и сейчас пытаются подавить огневые точки.

- Парни подтягиваемся, подтягиваемся сюда!
- Уходим, уходим, уходим!

PS: Есть неразборчивые моменты.
  • 1

#10 Иринна

Иринна

Рядовой

• Пользователи
  • 47 сообщений

Отправлено 09 December 2014 - 22:07

20-24.20 минуты

- Уходим?
- Да!

Оказалось, что навстречу казакам с блокпоста выдвинулись штурмовые группы противника. Они залегли в посадках и встретили ополченцев шквальным огнем.
Начинают работать минометы. С трудом вырываемся из снежного заноса. Сзади остается «бабайка» с Рафаэлем и звуки разрывов.

- Господи, Господи! Спасибо тебе, Господи, что машина хоть выехала, я думал уже все ребята! Фух, Слава Богу!

А вот и Рафаэль. Машину сильно заносит. Осколками пробило колесо и радиатор.

- Вот так красиво… опять (непереводимое слово) колесо пробили и радиатор подергай.

Александр Горбенко: « И они сразу с боку начали ложить мины прям по нам получается».
- То есть хорошо, что мы по той дороге не поехали?
- Да, да, да, хорошо, что мы ушли вверх и вовремя ребята отошли! Оттуда, от позиций ушли!
- В очередной раз все в рубашке родились?
- Очевидно!

Из багажника, весь в снегу, выбирается невозмутимый бразилец.

- Попали под обстрел?
- Попали! Мы попали в блокпост, а был приказ отпустить мы отпустили (неразборчиво).
- И минами вас накрыло?
- Угу. Вот и все.
- Страшно было?
- Нет, нормально! Уже .. как сказать… каждый день (неразборчиво бегаешь?) уже.

Возвращается и вторая группа, но что-то не так.

- Уходите, уходите!

Голоса:
- Бабай ранен, Бабай ранен!
- Тихо-тихо, аккуратней!
- Да держи его там… Давай быстрее!

- А что случилось, снайпер работал?

Ранен не Бабай, а ополченец Коля.

- С леса били, с пасадки.
- То есть вас ждали получается?
- Да. Так что такие дела. Давайте короче это… сейчас готовимся..
- Что за боец?
- Нормальный, Коля «таракан».
- Он местный?
- Да, местный, рядом живем. (отвечает по рации: «У Бабая пока все нормально»)

Ранение тяжелое в голову.

Голоса:
- Держись брат! Не отключайся, не отключайся!
- Пацаны, он без сознания. Коля, держись, брат!
- Давай пакет перевязочный!
- Пакет перевязочный!
- Не засыпай, не засыпай, держись!
- Держись, держись, Коля!
- Вот шприц! Коля, Коля, держись!
- В один шприц две противошоковых сразу!
- Держись брат, держись!
- Коленька, держись!
- Снимите разгрузку кто-нибудь!
- Коля, Коля, все будет хорошо!

Оперативно примчалась военная скорая помощь. Но довести ополченца в больницу живым так и не получается. Он умирает от потери крови.

Сообщение отредактировал Иринна: 09 December 2014 - 22:08

• 0

#11 Иринна

Иринна

Рядовой

• Пользователи
  • 47 сообщений

Отправлено 09 December 2014 - 22:11

Тяжелое видео((
  • 0

#12 Марго-2014

Марго-2014

Рядовой

• Пользователи
  • 48 сообщений

Отправлено 11 December 2014 - 19:00

Перевод на английский, минуты 9-15 (# 7).

Vladimir Poltinnik, artillery battery commander: “There are only three real artillery men here, in our battery. All the rest are taught by us. Here we have firemen, policemen, businessmen, hard-working miners, turners… everybody. They can do everything, we taught them”.

Vladimir Poltinnik is a former businessman from Lisichansk. He was taught to manage the howitzer as early as he was serving in the Ukrainian army.

Vladimir Poltinnik: “Frankly speaking, it is a strange war… military men are fighting and civilians are suffering, and that is true for both sides. And I pity those boys. I was serving in the Ukrainian army. Thanks to the Ukrainian army I know the gunnery. But I was serving together with those normal boys”.

- Does it mean you have to fire shells into your colleagues?

Vladimir Poltinnik: “Yes, I have to fire at my teachers as well. At the officers who taught me. They taught me well”.

Unexpectedly, a spotter says that Ukrainian Grad-type rocket systems have started.

- Strike ground! Down below ground level! Expecting theyll return the fire.

-
Stand clear!

Grad-type missiles landed far away. The crew is preparing to send the next large-calibre sms.

- For Pervomaysk.

- Fire!

Artillery duels continue all day long. In the evening one can again see flashes in the town. Grad-type missiles landed together with snow. The commandant of Pervomaysk is going to check the destructions. He was reported that the missiles had hit the already destroyed food supply depot.

- Those were Grad-type missiles. They fired at us and the town. Do you here the bursts?
- Sanya, I can teach you how to protect yourself.
- Do, please!
- Look this way! What is this?
- Is it a fig?
- Not a fig! What
is this? Its a kukish, an old pagan symbol! It turns away the evil eye, devilry, banderovites, stupid mines and silly bullets.

When death is too close, one can believe everything. The militia man Roman is under fire for several months, and it is not a good thing to tell him about the superstitious beliefs when Ukrainian Grad-type rocket systems are working.

- This is a load-carrying element, a rocket one. After
the explosion the load-carrying elements land here.

Yevgeniy Ishchenko: “This is a food supply depot. There were food products here, everything for the town. Again! Listen! Here Grad-type systems are working. They are firing at our side. As usually, Roma stuck his fingers up showing two pagan symbols”.
Roma: “Turn away banderovites, all disasters, evil eye, as grandmother showed”.

Yevgeniy Ishchenko: “They are landing in our town. Remember! These are Grad-type systems working”.

Only in the morning we got to know where the missiles had landed.

- A
hero-town Pervomaysk.

A lot of missiles landed in the district of private houses. All
yard is covered in blood. The commandant of Pervomaysk is inspecting the ruins and comes back carrying a man’s leg.

- I met this man more than once. I saw his face, I talked to him. And now Im collecting the pieces of him. Do you understand how it is to realize all that!
- There is one more fragment.

He was a watchman guarding a house for refugees. It looks like he has not realized what has happened. They fired from the distance of about 20 kilometres from here. The missiles landed the street noiselessly.

-
Here they lived. It looks like he slept here. Here is a rug. He failed to reach here. It is like a sleeping accommodation here. Probably, he slept here during the shelling.
- He has failed to reach the basement.
- He was standing just about here.
- The missiles were coming from the side of Popasnaya. I saw the direction of the flight. I was just in the street.
- So, it was not militias shelling, was it?
- It’s nonsense! What
you are speaking about! They live here, here their families are! No one will fire at his own children and elderly! Hello, old man!
-
Hello.

79-years old Yuriy Shchur has survived the second shelling in his life and the second destroyed house. The first one was in his childhood, the second one – in the twilight of his life.

- Yes, this is the second war for me. I was born in the Rostov region, in Proletarskaya. And was wounded 6 years old in the year of 1941.
- How were you wounded?
- In the leg.
- Was it a raid?
- A bomb hit the house and wounded in the leg here. My sister was wounded in the head.

This
time it ended without wounds.

-
Its better to be killed than wounded. I’m already indifferent to all this. I dont knowWhat are they thinking about there? I slept here. One shell passed by. It landed at a distance, probably. And then was the second one, yet more powerful. It stroke, everything began to fall down, the light went out.

He was alone in the house, guarding his things. He sent his wife to Pervomaysk to the shelter. They have been living from hand to mouth for several months.

Praskovya Krapivtsova: “Yes, we are given a half-loaf for two. There,
in the square. The queues are very long. One will want nothing waiting for that half-loaf.
- And what do you eat besides bread?
- Nothing. Nothing more.

Сообщение отредактировал Марго-2014: 15 December 2014 - 17:43

• 1

#13 Марго-2014

Марго-2014

Рядовой

• Пользователи
  • 48 сообщений

Отправлено 12 December 2014 - 23:25

Закончу на английский (# 9 и # 10).
  • 1

#14 Марго-2014

Марго-2014

Рядовой

• Пользователи
  • 48 сообщений

Отправлено 15 December 2014 - 23:41

Перевод на английский # 9.

- Everything is destroyed.
- And we do not receive the retired pay. We have not been receiving the retired pay since July. Just imagine how one can live.

Now they do not have even a roof over their heads. They are going to the basement of the hospital. There is one of the town shelters there. There is nothing else to go. And several days ago their house was plundered by marauders. The only valuable thing left for the olds is an axe, but it is not their own.

- I’ll take it to the
neighbour for security.
- We were plundered, and he presented us the axe. We’ll return it back to him.

During several months of fighting Pervomaysk lost almost 500 civilians. The
town is half-encircled. From one side there is a Debaltsevo group alignment, and from the other side there is a Bakhmutovka road with its powerful roadblocks. The militias are trying to move them as far as possible. The most disturbing is the 29th roadblock near the settlement of Donetskiy.

- They are sounding the alarm for schools and kindergartens. The second street here is completely ruined with Grad-type missiles. It
s fine that there were no victims. They are firing directly at people.
- Is it known who is at that roadblock?
- It’s unknown. They say, “Dnieper” is situated there. But we saw, all of them are dressed in black. The distance is 700-800 metres and we can see.

The unit commander is a Cossack with broad and thick beard. Naturally, his cover name can be only “Babai”. Recently Babai has got reinforcement, a volunteer Rafael from Brazil. He served in the police, fought against drug trafficking groups, and now he became a Cossack.

- You are a full-grown Cossack already. What does it mean – being a Cossack?
- To defend Russian territory, to defend Orthodox faith, to defend Tsar.

The Brazilian Cossack has been fighting for Faith, Tsar and Fatherland for three months already. Before that, Rafael studied medicine in Kursk. There
he leant Russian.

- Do your friends, relatives in Brazil know where you are? And how do they treat that?
- Yes, my parents and all my family – parents, sister, brother and all friends – know that I’m here to support Russia.
- Does it mean that they support?
- Yes.
- Do they worry about you?
- Certainly, they do. They… I would say they are glad because this is the thing that should be done. We are right, here we should defend Russian territory, and we will win.
- He’s a good bold-spirited guy. I think we’ll fight well together. We’ll make it hot for them, won’t we, Rafael?
- Yes.

Babai is allotting tasks to Cossacks. They will act in two groups.

- Thirty metres from poplars. You will shoot and see…
- Is it to the right and to the left?
- You will stand to the right. Thirty
metres to the right, yes. Youll start working. He will work out, you will work out. The first worked out will leave. Have you understood everything? Come on! Go ahead!

They put a large-calibre machine gun “Utios” in the minibus, and an automatic grenade launcher – in the rather old VAZ 2108. There is a place left for Rafael there. He will protect the grenade launcher man. We are following his group. Here is a modern cart! Cossacks call them “babaiki”.

- Shoot only on command!

Rafael and several more fighters have dropped flat in the field in deep snow. It is unusual for the Brazilian, but he stands firm.

- Is everything well? Is it cold?
- It’s not cold!
- Guys, do not show you. Keep waiting until it begins.

It
has begun. The bullets were swishing so we could not lift up heads. Militias managed to come close to the roadblock the defendants of which are permanently firing at the town and villages, and now they are trying to neutralize the weapon emplacements.

- Guys, move up, move up here!
- Draw off! Draw off! Draw off!

• 1

#15 Марго-2014

Марго-2014

Рядовой

• Пользователи
  • 48 сообщений

Отправлено 16 December 2014 - 15:43

Английский, последняя часть # 10.

- Should we draw off?
- Yes!

It turned out that the enemy attack teams had moved towards Cossacks from the roadblock. They had dropped flat in the forest belts and met militias by mass barrage.
Mortars start working. We have hardly managed to get out of snowdrifts. The “babaika” with Rafael and shell bursts remained behind.

- Good heavens! Thank goodness the car has got out. I thought that was all over, guys. Phew, thank goodness!

Here is Rafael. The car is skidding badly. Fragments of shells damaged the wheel and radiator.

- That’s nice… Again they damaged the wheel and radiator, look.

Alexander Gorbenko: “And they have immediately started shooting mines from the side directly at us”.
- So, that’s fine we haven’t gone that road, isn’t it?
- Yes, yes, yes, that’s fine we’ve gone up and the guys have drawn off in time! Have drawn off from there, from the positions!
- Again you are born with a silver spoon in mouth, aren’t you?
- Obviously!

The Brazilian is getting out of the luggage boot, all covered with snow, passionless.

- Have come under fire?
- Yes! We hit the roadblock. We were ordered to draw off, we drew off.
- Were you shelled with mines?
- Uh huh. That
s all.
-
Were you scared?
-
No, its normal! We run every day… so to say… have got accustomed already.

The second group is also returning but something is wrong.

- Go away, go away!

- Babai is wounded, Babai is wounded!
- Gently, careful!
- Hold him… Be quick!

- What has happened? Was a sniper there?

It is not Babai wounded but a militia man Kolya.

- They shot from the forest, from the forest belt.
- You were waited for, weren’t you?
- Yes. So
it goes. Let’s… we are getting ready now…
- Who is the fighter?
- Good fighter, Kolya-Tarakan.
- Is he native?
- Yes, he’s native. We live close to each other.

- Babai is fine.

The wound is severe, in the head.

- Hold on, brother! Don’t go out, don’t go out!
- Guys, he is unconscious. Kolya, hold on, brother!
- Give the first-aid pack!
- First-aid pack!
- Don’t go out, don’t go out, hold on!
- Hold on, hold on, Kolya!
- Here is a syringe! Kolya, Kolya, hold on!
- Two anti-shock doses in one syringe!
- Hold on, brother, hold on!
- Kolenka, hold on!
- Someone, take off the outfit!
- Kolya, Kolya, everything will be fine!

The military first aid came in no minute. But they didn’t manage to bring the militia man to the hospital alive. He bled to death.

Сообщение отредактировал Марго-2014: 16 December 2014 - 15:44

• 1

#16 Марго-2014

Марго-2014

Рядовой

• Пользователи
  • 48 сообщений

Отправлено 16 December 2014 - 15:46

Уважаемая Подруга! Перевод на английский полностью готов. Может, Вы согласитесь сделать субтитры к этому видео? Я понимаю, что на это уйдёт много времени и сил. Но благодаря Вам может получиться хороший фильм для распространения.
  • 1

#17 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 16 December 2014 - 16:25

Уважаемая Подруга! Перевод на английский полностью готов. Может, Вы согласитесь сделать субтитры к этому видео? Я понимаю, что на это уйдёт много времени и сил. Но благодаря Вам может получиться хороший фильм для распространения.

Спасибо Вам за перевод! Присоединяюсь к просьбе.
  • 0

#18 Подруга

Подруга

Ефрейторъ

• Пользователи
  • 153 сообщений

Отправлено 16 December 2014 - 17:11

Да,давайте, я возьмусь за это дело.
  • 1

#19 Геша

Геша

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 286 сообщений

Отправлено 18 December 2014 - 23:26

Выкладываю по просьбе Лессы. Французский.

"Distribuer le pain pour les gens."
La ration de pain quotidien dans Pervomaisk - 250 grammes par personne. Cette ville, vous pouvez comparer facilement avec Leningrad. A Leningrad ont reçu un quart de pain par personne. Après avoir reçu le pain, les gens descendent dans la caves. Ils vivent la ville pendant plusieurs mois.

Discours du Président de l'Ukraine Porochenko: "... parce que nous allons travailler, ils ne le font pas. Nous sommes à la retraite, ils ne le font pas. Nous nous soucions les enfants, les retraités, ils ne ont pas. Nos enfants vont dans des écoles et les écoles maternelles, ils ils vont se asseoir dans des caves. Ils ne savaient pas comment faire. Et ainsi, et ce est ainsi que nous gagnerons cette guerre ".

- Maman, nous ne avons pas de pain?
- Pain? Non, ce est terminé.
- Fin?
- Oui.
- Pain savoureux?
- Oui.

À l'usine de Sverdlovsk du pain pour Pervomaisk toute de nuit. Cela permettra d'accroître le taux quotidien des trimestres à un demi-pain. Nous sommes partis avant l'aube pour livrer du pain plus chaud au Pervomayskaya affamés. À la ville 170 km de routes de premiere ligne
- Bon après-midi!
- Bonjour.
- Papiers allez! Où aller?
- Prendre de pain de Pervomaisk .
- Beaucoup de? Ouvrez! Tout est fermé.

Nicholas Kuharev, pilote boulangerie: «Les gens sont. Je prends le pain ici, mais on ne sait jamais, quelqu'un qui peut prendre ... Ce est juste ... ne seront pas analysés, alors qu'est-ce qui va se passer? "

Ville glissé rapidement, ne est jamais venu sous le feu.
- Qui est venu dans Pervomaika, amené les gens de paine.

Mais dans Pervomaisk la canonnade commencé. Pain devait distribuer les mines et les obus qui sifflent. Les gens doivent obtenir limites.
- Vous avez fait quoi? Courons, courir, courir, feu!

Yevgeny Ishchenko, le commandant de Pervomaisk «Les gens courons. Les gens voient que nous donnons le pain gratuitement, et maintenant continue bombardement de la ville Pervomaisk. Les gens courent, hâte courir jusqu'à, prennent le pain en arrière et se enfuient parce qu'ils craignent pour leur vie. Et ce est un réel danger, parce que les conditions de l'ensemble, tout cassé, est détruit.

- Quel est votre nom?
- Sacha.
- Où avez-vous dormi?
- Ici.
- Ici, oui, vous se giter?
- Quand il n'y a pas de bombe, nous ne sommes pas peur. Quand la bombe, ce est terrible.

- Ici et il ya toutes sortes de vélo couché et les enfants, et tout ...
- Ici, nous avons la vieille grand-mère, les personnes handicapées.
- Tais-toi! Ne fermez pas vos oreilles. Ce est un bon oncles.
- Ce est là que nous avons grand-mère couchée.
- En général sont devenus arrogants. Pour la créature! Les gens pour le pain galop terme. Ce fascistes!
- Ce Porochenko doit être abattu. Non seulement tirer, mais il est nécessaire d'exécuter, d'une infection, dans des pièces dont il a besoin d'être démonté. Enfants ... ce est ... dans la peur.

- Effectuer les enfants ici sous la forme d'une toilette. Voici de l'hommes handocapees les toilettes va. Là petits enfants assis. Et puis nous prenons des seaux et fait tout ça.

Parfois, l'incendie d'une maison de sorte que les murs du sous-sol tremblent.

- Oh, nous criant, vous voulez dire! Et telle était la peur, ce est impossible. Dans notre maison juste battu.

Pour la troisième trêve mois dans les résidents du Donbass Pervomaisk accueilli par les bombardements. La ville est en train de lentement mais sûrement en ruines. La ville est presque éteint. Une ville fantôme, orbites vides de fenêtres donnant directement à la position de l'armée ukrainienne.

Tatiana Silina, un résident de Pervomaisk "Ce est ce qui reste de mes plats, de mes tournesols. Je l'ai aimé pour recueillir les plats, tout ce que je ai dans la cuisine était les tournesols. Je étais les chaussures pour enfants ici ".

Tatiana - une mère de trois enfants. Tout vient et vient vers les ruines de son appartement. De son seulement deux chambres disponibles. Shell détruit dans la cage d'escalier de quelques étages.
- Ce est tout ce qui reste de mon appartement.
Voici Tatiana élevé leurs enfants. Petits plaisirs de la ville minière de la province. Appartement indépendant ... tout est allé en morceaux. Eh bien, ils se ont survécu.
- Won les fleurs sont, ce est les gens vivaient. Les gens vivaient une vie heureuse. Et vous pouvez voir ce qui se passe!
Voisin blessé a été transporté à l'hôpital, les morts - la morgue. Dans les maisons détruites étaient des chats et des chiens inutiles. Oui, et ils ne ont pas tous survécu le bombardement. Les gens ne donnent pas une pause, le début du tournage de façon inattendue. Parfois tireur sélectionne un but précis.

- Feu direct bombardé la deuxième journée de la même maison. Nous ne savons pas où aller, quoi faire.
- Mais quel genre d'homme qui est mort?
- Et ce est le employe de service du logement . Travaillé, fenetres ont ete scellees, fenetres de film serre. Les gens ont nulle part où aller. Je ne sais pas quand elle se terminera.

Frappes d'artillerie ukrainiennes sur Pervomaisk , la milice responsables de leurs positions pointes grèves de trophée obusier "Msta." Obusier "Msta" appelé à la sniper de précision.
- "Msta-B" - une arme très précise. Fabriqué en '87. En service dans l'armée ukrainienne en 2013 était de 118 pièces en tout.
Et comment ici promahnёshsya si tous les artilleurs pour la plupart locaux, de Lysychansk qui sont restés derrière la ligne de front. Il ya des milices à domicile et leurs proches.
Suite 9 - A 15 minutes

Vladimir Poltinnik, commandant de batterie d'artillerie : «Nous, les artilleurs nets trois hommes, tous les autres nous avons enseigné. Tout, et les pompiers et policiers qui ont non seulement sert, hommes d'affaires, et les mineurs qui travaillent dur juste tourneurs ici. Tous sont capables, tous enseignés. "

Vladimir Poltinnik ancien homme d'affaires Lisitchansk. Obusier contrôlée appris davantage dans l'armée ukrainienne.

Vladimir Poltinnik: «Honnêtement, la guerre une certaine putain ... la lutte contre les militaires et les civils souffrent, et que celui qui l'autre côté. Et ces garçons désolé. Je me suis servi dans l'armée ukrainienne, grâce à l'armée ukrainienne qui m'a appris la cause de l'artillerie. Mais je ai servi avec ces garçons normaux ".

- Alors, et ses collègues ont à tirer?

Vladimir Poltinnik : "Oui, et mes professeurs marchent. Les officiers qui me ont enseigné. Mais il est bien enseigné. "
Spotter soudain rapports qui commencent à travailler "Grads" ukrainiens.

- Dans les puits ici, passer au puit pour être en dessous du niveau du sol. Nous attendons la réponse.

- Pour le canon.

"Grad" a frappé loin. Le groupe des obusiers préparer d'envoyer un autre de haut calibre SMS.

- Pour Pervomaisk.

- Au feu!

Duel d'artillerie se passe tous les jours. Soirée dans la ville à nouveau flashé flash. Avec la neige qui tombe "Grad." Commandant Pervomaisk va évaluer destruction. Il a rapporté que les obus ont explosé sur le déjà détruit la base de la nourriture.

- Ils sont hors de la ville est déjà tiré, et nous a tiré une balle dans la ville. Là, entendre larmes.
- Sania, amulette peut vous enseigner.
- L'amener sur!
- Regardez ici, ce est quoi? (Affiche un médaillon autour du cou)
- Dulia?
- Qu'est-ce que le dulia, non! Qu'est-ce que ce est? Kukich, l'ancien symbole païen! Contre le mauvais œil, des forces du mal, de Bandera, des mines mauvaises, de balle stupide.

Quand la mort est proche, non seulement promenades dans kukich croient. La milice romaine ne est pas le premier mois sous le feu et lui dire au sujet de la superstition quand on travaille "Grads" ukrainiens ce ne est pas tout à fait approprié.

- Ce est la partie du support, le réactif. Rupture se produit et ce est une partie de t.e.nesuschaya tombe ici.
Yevgeny Ishchenko: "Ce stockage de nourriture, la nourriture ici tout le urbaine gardé ici. Là encore nous sommes à l'écoute, il travaille pour nous "Grads". "Grads" travaillent de notre côté. Roma comme toujours saisi soufflé deux dulias ancienne païenne ".
Roma: "De Bandera malodorante, de tous les maux, le mauvais œil, comme ma grand-mère a montré."
Yevgeny Ishchenko: «La est dans notre ville. Et rappelez-vous, ce sont les "Grads" de travail spécifiques ".

Seulement dans la matinée, il est devenu clair où les missiles ont touché.

- Hero Ville Pervomaisk.

Dans le secteur privé "Grad" tas allonger sur la maison. Toute la cour dans le sang. Commandant Pervomaisk va dans les ruines et revenir à pied humain.

- Avec cet homme que je ai maintes fois fait face à la rue, je ai vu en personne, je ai parlé avec lui_ je lui ai parlé. Et maintenant, je prends en morceaux. Comprenez-vous ce que ce est l'homme de réaliser ce est tout!
- Il ya aussi un fragment.......
Ce était un gardien qui gardait les réfugiés maison. On dirait qu'il ne comprenait pas ce qui se était passé. Tourné à 20 km d'être ici. "Grad" a frappé le bruit de la rue.

- Et ce est là où ils vivaient, ici vous voyez, il a passé la nuit ici, ce tapis. Ne pas avoir le temps de l'atteindre. Equipé sous les lits. On le voit ici endormir quand ils tiraient.
- Ce est, jusqu'à la cave n'a pas fait.
- Eh bien, ce est ici quelque part se trouvait ici, quelque part ici et se leva.
- Les obus volaient de Popasnaia. Je ai vu la direction du vol. Je étais juste sur la rue était.
- Ce ne est pas la milice a tiré?
- Oh non-sens! Qu'est-ce que tu racontes! Ils vivent ici, ils sont de la famille! Qu'est-ce que tu racontes! Qui va tirer leurs enfants, selon les personnes âgées! Bonjour, grand-père!
- Bonjour.

79 ans Yuri Shur expérience dans votre vie est le deuxième feu, et la seconde maison détruite. L'un était un enfant, l'autre sur la fin de sa vie.

- Oui, ce est la seconde guerre à moi. Je suis né dans la région de Rostov, dans le Proletarskaia. Et dans la 41 e année a été blessé, je avais six ans.
- Et qu'est-ce mal?
- Dans la jambe.
-Quel a été le raid?
- Une bombe a frappé la maison, ici, et ici a été blessé au pied ici. Sœur dans la tête.

À ce moment il n'y avait pas de blessures.
- Mieux avait tué, mais ne serait pas mal. Je ne me en soucie plus. Je ne sais pas ... ce qu'ils pensent. Voici dormi ici. Un missile a volé probablement a encore baissé. Et voici le deuxième vol, mais si puissant certains. Comment claquée et saupoudrer lumière se est éteinte.

La maison où il était seul, gardant leurs biens. Femme envoyé dans un abri anti-bombes. Plusieurs mois existe ce que Dieu envoie.

Praskov'ia Krapivtsova "Oui donner là, un demi-pain pour deux. La, dans la place. La file d'attente terribles. Alors que demeurer derrière lui, un demi-pain, ne veux rien.
- Et sauver le pain que vous mangez?
- Rien. Rien de plus.

15-20 minutes.

- Pourtant détruits.
- Et ne donnez pas les pensions. Depuis Juillet nous ne obtenons pas une pension. Imaginez comment vivre?

Maintenant, il ya pas de toit. Aller au sous-sol de l'hôpital. Il est un des refuges de la ville. Nulle part ailleurs. Et récemment, maison a été cambriolée pillards. Les personnes âgées de toute valeur que la hache restés et l'étranger.

- Oui, donc je vais prendre pas pris voisin.
- Nous avons été volés, et il nous a donné. Eh bien, il sera de retour.

A quelques mois de défense Pervomaisk perdu près de 500 civils. Ville demi-cercle. Sur le groupe de debaltsevskaya d'une part, sur l'autre piste de bahmutovskaya avec ses points de contrôle puissants. Milices tentent de les repousser. Plus mouvementée 29-ème point de contrôle près du village de Donetski..
- La sonnette d'alarme, à l'école, au jardin, puis "Grad" ... puis la deuxième rue "Grad" mis là tout le chemin là, eh bien, ce est bien que pas de victimes ici. Il suffit de frapper les gens.
- Qui est ce point de contrôle sait?
- Oui inconnu. Il est dit que "Dnepr". Qui dit quoi. Mais nous avons vu tout en noir. Quelque part dans la distance de 700 à 800 mètres, ainsi, vous pouvez nous voir après tout.

Le commandant de l'unité est cosaque avec une barbe. Naturellement, l'appel qu'il ne peut «Babai». Récemment Babai apparu fin - Raphaël, un bénévole du Brésil. Il a servi dans de police, capture des trafiquants de drogue (non lisibles) voilà que le cosaque.

- Vous avez un cosaque plein. Qu'est-ce que cela signifie d'être un cosaque?
- Protéger la terre russe, de défendre la foi orthodoxe, pour protéger (pas lisible, le tsar?).

Pour la foi, le tsar et la patrie brésilienne cosaque se battre pour trois mois. Avant que Raphaël dû apprendre à Koursk dans le domaine médical, et il a appris la langue russe.

- Vos familiers, amis et parents au Brésil savent où vous êtes? Et pourquoi cela?
- Oui, mes parents, toute la famille: les parents, sœur, frère et tous mes amis savent aussi que je suis ici et tout (inaudible) vais soutenir la Russie.
- Ce est, ils soutiennent?
- Oui.
- Ils sont inquiets qu'ils traversent?
- Eh bien, bien sûr connu, bien qu'ils .. comment puis-je dire, ils sont heureux, parce que ce est une chose qui doit être fait. Nous sommes ici, il est nécessaire de protéger la terre russe et nous allons gagner.
- Le gars de bataille, bon. Donc, je pense que nous allons nous battre avec lui. Nous leur donnons en diables. Oui, Raphaël?
- Oui.

Babai distribue emploi des cosaques. Exploitera les deux groupes.
- De peupliers trente mètres. Strike, vous verrez ..
- Droit, à gauche tourne?
- Eh bien, ici vous vous tenez, ce est vrai. Trente mètres à droite, oui. Commencer à travailler. Il remplit vous avez pratiqué. Le premier a travaillé - feuilles. Tout va bien? Allez, allez!

En minibus mis un pistolet "Utes" de machine lourde battues "huit" - AGS. A côté de lui est un lieu pour Raphaël. Il couvrira le lance-roquettes.
Nous roulons pour son équipe. Ici ce est un tatchanka moderne! Cosaques sont appelés "babaikas."

Voices: Tirez seule équipe!

Raphaël et quelques soldats se trouvent sur le terrain, dans la neige profonde. Brésiliens ne sont pas habitués, mais maintient.

- Tout va bien? Il fait froid?
- Ne pas froid!
- Les gars tête fortement dépasse pas, attendez que le début.

Commencé. Balles sifflaient sorte que sa tête n'a pas levé.
Les milices pourraient glissé près de la poste de contrôle de l'ennemi à partir de laquelle cesse bombardé colonies, et sont maintenant essayer de supprimer les postes de tir.

- Les gars se serre, se serre ici!
- Va-te en, va-te, aller!

PS: Il ya des moments illisibles.

20 à 24,20 minutes

- Allez?
- Oui!

Il se est avéré que, pour atteindre des cosaques des cosaques déplacé des groupes d'assaut des points de contrôle de l'ennemi. Ils pondent à la plantation et les bénévoles ont rencontré un feu nourri.
Lancer mortiers de travail. Le disque-break sur congères. Arrière reste "babaika" avec Rafael et de sons pauses.

- Seigneur, Seigneur! Merci, Seigneur, que la voiture a voyagé au moins, je ai pensé que tous les gars déjà! Ouf, Dieu merci!

Voici Raphaël. Voiture de dérive forte. Shrapnel frappé la roue et le radiateur.

- Ce est si beau ... Again (mot intraduisible) roue frappé et tiré le radiateur.

Alexander Gorbenko, "Et ils ont immédiatement commencé à fixer la ligne droite de la mine de côté de nous se trouve."
- Ce est une bonne chose que nous ne avons pas de cette façon?
- Oui, oui, oui, eh bien, nous sommes allés et partîmes le temps les gars! De là, à partir des positions sont partis!
- Une fois de plus, le tout dans une chemise né?
- Évidemment!
  • 1

#20 Геша

Геша

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 286 сообщений

Отправлено 19 December 2014 - 22:09

Оставшийся кусочек:

Du tronc, couvert de neige, sélectionnée imperturbable brésilienne.

- Pris entre deux feux?
- Pris! Nous sommes arrivés au point de contrôle, et a été condamné à nous laisser aller (inaudible).
- Et le mien vous couvert?
- Uh-huh. Ce est tout.
- Aviez-vous peur?
- Non, ce est normal! Déjà .. comment dire chaque jour ... (inaudible terme?) Déjà.

Retours et le deuxième groupe, mais il y avait quelque chose de mal.

- Va-te en, va-te!

Voix:
- Babai blessé, blessé Babay!
- Tranquillement, attentivement!
- Oui, tenez-là ... Venez vite!

- Qu'est-il arrivé, le travail de sniper?

Pas une femme blessée, et la milice Kolia.

- Des forêts battre avec pasadki.
- Donc vous attendiez pour le travail?
- Oui. Donc, de telles choses. Voyons plus courte qu'elle se prépare maintenant ... ..
- Qu'est-ce un combattant?
- Normal, Kolia "cafard".
- Ce est un local?
- Oui, un local, vivre à proximité. (Réponses à la radio: «Nous Babai jusqu'à ce que tout va bien")

Grave blessure à la tête.

Votes:
- Hold frère! Ne débranchez pas, ne pas débrancher!
- Les gars, il est inconscient. Kolia, tiens, mon frère!
- Disons emballer le pansement!
- Ensemble dressing!
- Ne pas aller dormir, aller dormir pas, tiens!
- Attendez, attendez, Kolia!
- Voici une seringue! Kolia, Kolia, tiens!
- Dans une seringue AntiShock deux à la fois!
- Tenez frère, tenez!
- Kolia, tiens!
- Retirez la quiconque de décharge!
- Kolia, Kolia, tout ira bien!

Rapidement se précipita ambulance militaire. Mais pour amener le bénévole à l'hôpital en vie et ne fonctionne pas. Il est mort de la perte de sang.
  • 0

#21 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 29 December 2014 - 23:32

НЕМЕЦКИЙ
00:00 - 08:00

„Wir verteilen das Brot an Leute“

Eine Tagesration Brot beläuft sich in Perwomajsk auf 250 gr. pro Person. Man kann diese Stadt ruhig mit Leningrad vergleichen. In Leningrad hat man ein Viertel Brot pro Person gegeben. Nachdem die Leute das Brot bekommen haben, gehen sie wieder in ihre Kellerräume zurück. Dort lebt diese Stadt schon seit einigen Monaten.

Rede des ukrainischen Präsidenten Petro Poroschenko: „ ... weil wir Arbeit haben werden und sie nicht. Wir werden Renten bekommen und sie nicht. Wir werden uns um die Kinder und Rentner kümmern, sie nicht. Unsere Kinder werden in die Schulen und Kindergärten gehen, sie werden in den Kellern sitzen. Sie können gar nichts machen. Und auf diese Art, genau so werden wir diesen Krieg gewinnen.“

- Mama, haben wir kein Brot?
- Brot? Nein, das Brot ist ausgegangen.
- Das Brot ist alle?
- Ja.
- Ist das Brötchen lecker?
- Ja.

Beim Swerdlowskij Brotkombinat hat man die ganze Nacht das Brot für Perwomajsk gebacken. Das wird die Vergrößerung der Tagesration von einem Viertel bis zur Hälfte Laib ermöglichen. Man ist noch bei Dunkelheit losgefahren, damit das Brot noch heiß den hungernden Perwomajsk erreicht. Noch 170 km über die Frontstraßen hat man bis zur Stadt.

- Guten Tag!
- Guten Tag!
- Ihre Papiere, bitte. Wo fahren Sie hin?
- Ich habe Brot für Perwomajsk.
- Viel? Machen Sie auf! Es reicht, machen Sie zu.

Nikolaj Kucharew, Fahrer des Brotkombinats: „Es gibt unterschiedliche Leute. Ich bringe das Brot. Wer weiß, was jemand anderer transportieren kann... Es muss sein. Wenn man nicht kontrolliert, was wird dann werden?“

Die Stadt ist schnell vorbeigelaufen. Wir sind kein einziges Mal unter Beschuss geraten.
- So, jetzt sind wir in Perwomajsk. Wir haben den Leuten das liebe Brot mitgebracht.

In Perwomajsk selbst hat eine Kanonade begonnen. Wir mussten das Brot beim Pfeifen der Minen und Geschossen verteilen. Leute müssen sprungweise vorgehen, um uns zu erreichen.

- Wie viel brauchst Du? Laufe, laufe, lauf schnell! Es wird beschossen!

Jewgenij Isschenko, Kommandant von Perwomajsk: „Leute kommen angerannt. Sie sehen, dass wir kostenlos das Brot verteilen. Perwomajsk wird jetzt gerade beschossen. Leute kommen angerannt, nehmen schnell das Brot und laufen zurück, weil sie um das eigene Leben fürchten. Und es besteht eine reale Gefahr, da alles drum herum zerstört und kaputt ist.

- Wie heißt Du?
- Sascha.
- Wo schläfst Du?
- Hier.
- Hier... Da, eng zusammengepfercht?
- Wenn wir nicht gerade bombardiert werden, haben wir keine Angst. Wenn wir bombardiert werden, fürchten wir.

- Hier sind auch Bettlägerige, Kinder, alle...
- Hier haben wir alte Frauen, Behinderte.
- Leise! Mach Deine Ohren nicht zu. Diese Männer sind nicht böse.
- Dort haben wie eine bettlägerige Oma.
- Sind sie total schamlos geworden? Was für Kreaturen! Leute müssen gallopieren, um zum Brot zu gelanden. Es sind Faschisten!
- Poroschenko müsste man erschießen. Nicht nur erschießen, man müsste ihn hinrichten, selbst auseinander nehmen, diesen Knilch. Was ist mit Kindern... So etwas... total verängstigt...

- Wir haben hier eine Art Toilette für Kinder gemacht. Das hier wird von einem Behinderten benutzt, darauf gehen kleine Kinder. Danach nehmen wir diese Eimer und bringen alles nach draußen.

- Manchmal wird das Haus so stark beschossen, dass die Kellerwände zittern.

- Wenn Sie wüssten, wie wir hier geschrien haben! Und solche Angst hatten wir, es war nicht auszuhalten. Unser Haus wurde gerade stark beschossen.

Es ist bereits der dritte Monat der Waffenruhe in Donbass, den die Bewohner von Perwomajsk unter den Bomben verbringen. Die Stadt verwandelt sich langsam, aber sicher in Ruinen. Diese Stadt ist fast ausgestorben - die Stadt-Gespenst, die sich mit ihren leeren Fenstern wie mit Augenhöhlen die Positionen der ukrainischen Armee anstarrt.

Tatjana Silina, Bewohnerin von Perwomajsk: „Es ist alles, was von meinem Geschirr geblieben ist, von meinen Sonnenblumen. Ich habe gerne das Geschirr gesammelt, meine ganze Küche war voll mit Sonnenblumen. Hier habe ich Kinderschuhe gehabt.“

Tatjana ist Mutter dreier Kinder. Immer wieder kommt sie zu den Ruinen ihrer Wohnung. Nur zwei Zimmer sind davon geblieben. Ein Geschoss hat im Treppenhaus einige Stockwerke zerstört.

- Das ist alles, was von meiner Wohnung geblieben ist.

Hier hat Tatjana ihre Kinder großgezogen. Kleine Freude einer bergmännischen Provinzstadt. Eine separate Wohnung... Alles ist zu Asche geworden. Gut, dass man selbst überlebt hat.

- Dort stehen Blumen. Das heißt, hier haben Leute gewohnt. Sie lebten, freuten sich des Lebens. Und Sie sehen, was los ist!

Verletzte Nachbarn wurden ins Krankenhaus gebracht, die Verstorbenen – in eine Leichenhalle. In den zerstörten Wohnungen bleiben Katzen und Hunde, die keiner mehr braucht. Nicht alle haben den Beschuss überlebt. Man lässt den Leuten keine Ruhe, jeder Beschuss beginnt unerwartet. Manchmal wählt der Richtkanonier ein konkretes Ziel.

- Auf ein Haus wird bereits zwei Tage lang im direkten Richten geschossen. Wir wissen nicht, wohin wir gehen sollen, was tun.

- Wer ist dieser gestorbene Mann?
- Es ist ein Mitarbeiter des Versorgungsunternehmens. Er hat hier gearbeitet, Fenster vernagelt, mit Folie beklebt. Leute haben keine Unterkünfte. Ich weiß nicht, wann es zu Ende kommt.

Die ukrainische Artillerie beschießt Perwomajsk, die Volkswehr antwortet mit dem punktuellen Beschuss deren Position mit einer Trophäe-Haubitze Msta-B. Für ihre hohe Treffgenauigkeit wird sie manchmal auch „Sniperka“ (Anm.: vom „scharf schießen“) genannt.

- Die „Msta-B“ ist eine sehr präzise Waffe. Hergestellt im Jahr 1987. Die ukrainische Armee verfügte 2013 über nur 118 Stück. Und wie soll man das Ziel verfehlen, wenn die Artilleristen zum großen Teil Einheimische sind, aus der Stadt Lisitschansk, die hinter der Frontlinie geblieben ist. Dort sind die Häuser der Volkswehrmitglieder, deren Verwandte.
  • 0

#22 Derevo

Derevo

Младшiй Унтеръ-офицеръ

• Пользователи
  • 347 сообщений

Отправлено 31 December 2014 - 16:42

НЕМЕЦКИЙ
09:00 - 19:00
(соответствует #7)

Wladimir Poltinnik, Kommandeur der Artilleriebatterie: „Wir in der Artillerieeinheit, wir haben nur drei echte Artilleristen gehabt, allen anderen haben wir es beigebracht. Wir alle, Feuerwehrleute und Polizisten, Businessleute... wen auch immer wir haben, einfache Bergarbeiter und Dreher. Alle können es, wir haben es allen beigebracht.“

Wladimir Poltinnik ist ein früherer Unternehmer aus Lisitschansk. Wie man mit einer Haubitze umgeht hat er zu seiner Zeit bei der ukrainischen Armee gelernt.

Wladimir Poltinnik: „Ehrlich gesagt ist dieser Krieg so ... Mist... Es sind Militärleute, die kämpfen, aber die Zivilisten leiden, sowohl von einer als auch von der anderen Seite. Und man hat Mitleid mit diesen Jungs. Ich habe selbst bei der ukrainischen Armee gedient. Danke der ukrainischen Armee dafür, dass sie mir das Artillerie-Handwerk beigebracht haben. Ich habe allerdings mit denen, mit normalen Jungs gedient.“

- Es sieht so aus, als ob man auch auf die früheren Kameraden schießen soll?

Wladimir Poltinnik: „Ja, auch auf meine früherer Lehrer anscheinend. Auf die Offiziere, die es mir beigebracht haben. Sie haben es aber gut gemacht.„

Plötzlich teilt ein Artilleriebeobachter mit, dass die ukrainischen BM-21 (Grad) zu schießen beginnen.

- In die Grube, hierher, legen Sie sich in die Grube, so dass sie tiefer als das Bodenniveau liegen. Wir warten auf eine Antwort.

- Zum Geschütz.

Der Grad schießt weiter weg. Die Kampftruppe bereitet erneut eine Kurznachricht in Form eines Geschosses vor.

- Für Perwomajsk!

- Feuer!

Die Artillerie-Duelle dauern den ganzen Tag. Am Abend leuchtet es wieder in der Stadt. Zusammen mit dem Schnee fällt der „Grad“-Hagel (Anm.: ein Wortspiel, die Bezeichnung des BM-21 „Grad“ bedeutet in russischer Sprache „Hagel“).

Der Kommandant von Perwomajsk fährt los, um die Zerstörungen zu dokumentieren. Man hat ihm mitgeteilt, dass die Geschosse auf einem bereits vernichteten Lebensmittellager explodiert haben.

- Sie haben es bereits aus den BM-21 beschossen, uns und die Stadt ebenfalls. Dort, hören Sie die Explosionen?
- Sanja, ich kann Euch mein Amulett zeigen.
- Lass mal gucken!
- Schaue mal, was ist das? (und zeigt ein Medaillon am Hals)
- Eine Feigenhand?
- Welche Feigenhand, nein! Was ist das? Eine Neidfeige, ein altes heidnisches Symbol. Zur Abwehr vom bösen Blick, vom Spuk, von Banderas, von einer blöden Mine, von einer dummen Kugel.

Wenn der Tod sich nahe befindet, glaubt man nicht nur an eine Neidfeige. Der Volkswehrkämpfer Roman ist bereits seit Monaten unter dem Beschuss. Für ihn ist es nicht ganz angebracht gerade jetzt, unter einem Grad-Beschuss, vom Aberglauben zu sprechen.

- Das ist ein tragender, reaktiver Teil. Es explodiert und der tragende Teil fällt hierher.

Jewgenij Isschenko: „Es ist ein Lebensmittellager. Alle Lebensmittel, alles Städtische wurde hier gelagert. Und jetzt wieder, wir stehen hier... Hören Sie zu, es sind die BM-21, die uns beschießen. Die Grads zielen in unsere Richtung. Roman, wie immer, hält seine zwei altheidnische Neidfeigen fest.“

Roman: Zur Abwehr von stinkigen Banderas, von allen möglichen Übel, vom bösen Blick, wie meine Oma es erzählt hat.

Jewgenij Isschenko: „Es landet bei uns in der Stadt. Und merken Sie sich das, es sind Grads, die gerade eingesetzt werden“.

Erst am morgen wird es klar, wo die selbstangetriebenen Geschosse gelandet sind.

„Heldenstadt Perwomajsk“

Im Privatsektor hat der BM-21 Grad dicht die ganzen Häuser getroffen. Der ganze Hof ist voller Blut. Der Kommandant von Perwomajsk geht in die Ruinen und kommt zurück mit einem Menschenbein.

- Diesen Menschen habe ich mehrmals auf der Straße getroffen, ich habe sein Gesicht gesehen, habe mit ihm kommuniziert, gesprochen. Und jetzt sammele ich in Teilen. Sie verstehen, was es für einen Menschen bedeutet, das alles zu begreifen!

- Da ist auch noch ein Teil.

Das war ein Wächter, der auf das Haus von Flüchtlingen aufgepasst hat. Er hat anscheinend gar nicht verstanden, was passiert war. Man hat aus einer 20-km Entfernung geschossen. Die Grad-Geschosse sind aber geräuschlos auf der Straße gelandet.

- Und hier haben sie gewohnt, hier hat anscheinend der Wächter übernachtet. Hier ist ein Keller. Er hat es nicht geschafft, ihn zu erreichen. Die Schlafplätze wurden eingerichtet. Hier hat er, so wie es aussieht, während der Bombardierungen geschlafen.

- D.h. bis zum Kellerraum hat er es nicht geschafft?

- Nein, er ist irgendwo hier gestanden. Hier ungefähr ist er gestanden.

- Die Geschosse kamen von der Popasnaja-Seite. Ich habe die Richtung des Fluges gesehen. Ich bin gerade draußen gewesen.

- D.h. dass es nicht die Volkswehrleute gewesen sind, die geschossen haben?

- Nein, was für ein Blödsinn! Wovon sprechen Sie? Hier wohnen sie, hier sind ihre Familien. Wovon reden Sie? Wer wird schon auf eigene Kinder schießen, auf die alten Menschen! Guten Tag, Opa!

- Guten Tag.

Es ist bereits die zweite Bombardierung im Leben des 79-Jahre alten Jurij Sschur, sein zweites zerstörtes Haus. Das erste Mal ist es in seiner Kindheit gewesen, das zweite – jetzt, an seinem Lebensabend.

- Ja, das ist bereits mein zweiter Krieg. Ich selbst bin in Rostow Region geboren, in Proletarskaja. Im Jahr 1941 wurde ich verletzt, 6 Jahre alt bin ich damals gewesen.

- Und wie wurden Sie verletzt?

- In das Bein.

- Ist es ein Luftangriff gewesen?

- Eine Bombe hat das Haus getroffen. Hier wurde ich am Bein verletzt. Meine Schwester wurde am Kopf getroffen.

Dieses Mal ist es ohne Verletzungen ausgegangen.

- Es wäre besser, wenn es direkt töten würde, nicht verletzen. Mir ist es schon alles egal. Ich weiß nicht... was sie sich dort überlegen. Hier habe ich geschlafen. Ein Geschoss ist anscheinend etwas weiter geflogen. Und hier fliegt ein zweiter, so ein gewaltiges irgendwie. Als es eingeschlagen ist, alles fing an runter zu rieseln, das Licht ist ausgegangen.

- Ich bin alleine im Haus geblieben, habe die Siebensachen bewacht. Meine Ehefrau habe ich nach Perwomajsk , in einen Luftschutzkeller geschickt. Seit einigen Monaten schlägt sie sich durch mit Brot und Wasser.

Praskowja Krapivtsowa:
- Ja, man verteilt dort ein halbes Laib Brot für zwei Personen. Dort, am Platz. Die Warteschlangen sind schrecklich. Bis man dran kommt, diese halbe Laib Brot bekommt, möchte man gar nichts mehr.

- Und außer Brot, essen Sie noch etwas?
- Nichts, gar nicht mehr.
  • 0

#23 Подруга

Подруга

Ефрейторъ

• Пользователи
  • 153 сообщений

Отправлено 09 January 2015 - 15:21

Даю отредактированный перевод как он будет в субтитрах. Предлагаю желающим "выловить последних блох" перед тем как я выложу это на ютьюб.
Видео уже сделано, титры вставлены, но я всё ещё могу внести изменения.

• 0

#24 Подруга

Подруга

Ефрейторъ

• Пользователи
  • 153 сообщений

Отправлено 09 January 2015 - 15:21

BREAD OF PERVOMAYSK

We are handing out bread to people.
This town can be easily compared with besieged Leningrad during the war.
In Leningrad one person was also given a quarter of bread.
In Leningrad it was also a quarter of bread per person.
After they've got the bread, people go down to the basements
from the speech of Ukrainian President
Poroshenko:
“… so, we will have work, and they won’t,
We will have pensions, and they won’t.
We will take care of children and pensioners,
and they won’t.
Our children will go to schools and nurseries, and their children will hide in the basements.
They will not be able to do anything.
And this is our way to win the war!
- Mummy, do we have any bread?
- Is it finished?
- Yes.
All night long the people at Sverdlovsk Bakery were baking bread for Pervomaysk.
That would allow to increase the daily rationing
from a quarter to a half-loaf.
We are leaving before dawn to deliver the bread to starving Pervomaysk while it's still hot.
The distance to the town is 170 kilometres
of battlefield roads.
- Good afternoon!
- Good afternoon.
- Show your documents please!
- Where are you going?
Open, please!
That is all, you can close it.
Nikolai Kukharev, a bakery driver:
People are different. I’m carrying bread,
for example,
but you never know what the other
person is carrying.
That’s alright.
If they don’t check, anything can happen…
We get to the town quickly and were lucky
not to come under fire.
Here we are in Pervomaysk, bringing
bread for people.
But he shelling has started in Pervomaysk itself.

We have to distribute bread accompanied
by mines and shells.
People are getting to us by short dashes.
- How much do you need? Run, be quick,
it's shelling!
Yevgeniy Ishchenko, the commandant of Pervomaysk:
People are running. People see we are distributing bread for free, but the shelling of Pervomaysk is going on.
People are running up quickly, grab the bread and run back for dear life, because they fear for their lives.
And the danger is real, as everything around is broken, everything is destroyed.

- What is your name?
- Sasha.
- Where do you sleep?
- Here.
- Is it your shelter here?
- When they don't bomb us, we are not scared. When they bomb us, we are scared.
- We have all sorts of people here - bed patients, children, others…
- Here we have old women, disabled people

- Don’t cover your ears! These are good men
- Here is an old woman lying there
- Shame on them! Bastards!
People have to race for a piece of bread! Fascists!
- It is Poroshenko who should be shot!
- He should be not just shot but executed,
torn into peaces. Such a bastard!
- Children… they are so scared.
- We made a kind of toilet for children here.
- Here is a toilet for the disabled.
And this one is for little ones.
And then we empty the pails outside
Sometimes they shoot the house so severely that the basement walls are shaking.
We were so terrified, we were shouting in here!
And it was so terrible, it was impossible. They
were shooting right at our house.
The Pervomaysk residents are under fire for three months of the truce already.

The town, slowly but surely, turns into ruines.
The ghost-town is looking towards the positions of the Ukrainian army with its empty eye sockets of brocken windows.
- Here are the remains of my tableware.
Tatiana Silina, a resident of Pervomaysk: These are my favourite sunflowers.
I liked collecting tableware. My kitchen was full of sunflowers.
Here I used to keep children’s shoes.
Tatiana is a mother of three. She keeps coming back to the ruins of her flat.
Only two rooms have remained.
The shell has destroyed several floors in the house.
Tatiana has brought up her children here.
Those were the little joys of provincial
mining town:
A separate flat… Her world has collapsed.
Thank goodness they've survived themselves.
- See the house plants over there?
People lived there and enjoyed their lives.
Can you see, what is happening!

The wounded neighbours were taken to hospital, the dead ones – to the morgue.
Cats and dogs are left in the ruined flats.
And not all of them have survived the shelling.
People are not given even a short rest, the shelling starts unexpectedly.
Sometimes the gun layer chooses a specific target.
- They are firing directly at the same house second day in a row.
We do not know where to go and what to do.
- And who is this man who was killed?
- This is a public utilities service man.
He worked here, he was boarding up windows and covering them with film.
People have nowhere to go.
I don’t know when it will all end.

The Ukrainian artillery is firing at Pervomaysk.
The militias are returning fire to its positions with the localized strikes from the captured howitzer “Msta”.
The “Msta” howitzer is called a sharpshooter
for its accuracy.
- “Msta-B” is a very precise weapon.
It was manufactured in 1987.
In 2013 the Ukrainian Army had only 118
of them in in armoury.
It is impossible to miss anyway as almost all of the artillery men are the locals from Lisichansk - the town from the other side of the front line.
Their houses are there as well as their relatives.
Vladimir Poltinnik, artillery battery commander:
- There are only three real artillery men here,
in our battery. All the rest are taught by us.
We have firemen, policemen - all sorts of people!
Businessmen, hard-working miners, turners…
They can do anything, they've learned everything!
Vladimir Poltinnik is a former businessmen from Lisichansk. He was taught how to manage the howitzer while serving in the Ukrainian army.
- To be honest ... This damn war ...
The military men are fighting and civilians from both sides are suffering.
I pity those boys. I was serving in the
Ukrainian army.
Thanks to the Ukrainian army for
teaching me artillery.
But I was serving together with the normal guys.
It mean you have to shoot into your former colleagues?
Yes, and I have to fire at my teachers as well.
At the officers who taught me.
Well, they taught me well…

Unexpectedly, a spotter reports that
Ukrainian Grads (multiple rocket launchers)
have started to shoot.
Lie down in the pit!
Below ground level
... waiting for a retaliatory strike!
For the Motherland!
Grad hit far away in a distance.
The crew is preparing to send the next
large-calibre SMS.
"For Pervomaysk"
Fire!
Artillery duels continue all day long.
At night the flares start to flash again
above the town.
Grad (translates - "hail") was falling down
together with the snow.
The commandant of Pervomaysk is going to check the destructions.
He got the report that the missiles hit
the food supply depot, which was already destroyed before.
They fired at us from "Grad".
They shelled the town.
- Do you hear the explosions?
- teach you how to protect yourself:
- Look at my lucky charm!
Do you know what it is?
- "Dulya"?
- Not "dulya", It is "kukish" - an old pagan talisman!
It gives you protection from the evil eye, devilry, banderovites, stupid mines and silly bullets.
When death is near, one can believe even in "kukish".
The militiaman Roman was under fire
for several months,
and it is not a good time to tell him about the superstitions, especially when Ukrainian Grads are working.
This is a carrying part of a missle.
After the explosion, the load-carrying elements drop down here.
This was our a food warehouse, the food supply for the town was kept in here.
Again! Listen! The Grads are working right now.

- They are firing at our side.
Roma, as usual, sticks his fingers up, showing his pagan symbols.
An ancient sign to repel those stinky banderovites, an evil eye and other troubles,
the way my grandma showed me!
They are landing in our town.
Remember the sound! These are exactly how Grads are working.
Only in the morning we found out where the missiles had landed.
- A hero-city Pervomaysk.
A bunch of missiles fell in the district of
private houses. All yard is covered in blood.
The commandant of Pervomaysk is inspecting the the ruins and comes back with a human leg.
- I often met this man on a street.
I knew his face, I used to talk to him.
And now I’m collecting pieces of him.
Do you realize how hard it is to accept all of that!
One more fragment ...
He was a watchman guarding a house for refugees.
It looks like he hasn't realized
what has happened.
They fired from a distance of about 20 kilometres away from here.
The missiles landed on the street noiselessly.
They lived in here. It looks like he slept here.
Here is his rug.
He hasn't managed to hide in here. It looks like his sleeping place here.
Probably, he slept here during the shelling.
- He hasn't managed to reach the basement.
The missiles were coming from the side of Popasnaya.
I saw the direction of the flight. I was just outside.
- So, it wasn't militias shelling, was it?
- It’s nonsense! What you are talking about!
They live here, their families are here!
What you are talking about!
Who will shoot at their own children and elderly!

- Hello, dedushka!
- Hello.
79-years old Yuriy Shchur has survived the second shelling in his life,
and his house was destroyed twice.
The first time - in his childhood, the second - in
the twilight of his life.
Yuriy Shchur, a citizen of Pervomaysk:
- This is my second war.
I was born in the Rostov region, in Proletarskaya. And I was wounded when I was 6, it was in 1941.
- Where were you wounded?
- In the leg.
- Was it an air-raid?
- A bomb hit the house
and wounded my leg in here. My sister was wounded in the head.
This time it ended without any wounds.
I'd rather be killed than wounded.
I don't care anymore ...
I don’t know…
What are they thinking about?
I slept here. One shell flew over.
It landed in a distance, probably. And then there was the second one, much more powerful.
It hit and everything began to crumbling down from the celling, the lights went out.
He was alone in the house, guarding his belongings. He sent his wife to Pervomaysk to the bombshelter.
They have been living from hand to mouth for several months.
Praskovya Krapivtsova, a citizen of Pervomaysk: We are given a half-loaf for two.
Over there, in the square.
The queues are very long. One should stand for so long to get this half-loaf - you don't want anything at the end.
- And what do you eat apart from bread?
- Nothing. Nothing else.
- And we do not receive any pension. We have not been receiving the pension since July. Just imagine how one can live.
Just imagine how one can live.
Now they do not have even a roof over their heads. They are going to the basement in the hospital.
There is one of the town's bombshelters there. There is nowhere else to go.
And recently their house was plundered by marauders. The only valuable thing left - was an axe, but it is not their own.
I’ll take it to the neighbour for security.
We were robbed, and he presented us an axe. We’ll return it back to him.

During several months of fighting Pervomaysk has lost almost 500 civilians.
The town is half-encircled. From one side there is a Debaltsevo military unit, and from the other - a Bakhmutovka road with its powerful (Ukrainian) roadblocks.
The militias are trying to push them away as far as possible.
The most troublesome is the 29th roadblock near the settlement of Donetskiy.

- They shoot the schools and nurseries from Grads.
The second street here is completely ruined by Grads. It’s lucky that there were no victims.
They are bluntly shelling the people.
- Who is at that roadblock?
- No one knows for sure.
Some say that “Dnieper” is situated there. They are dressed in black uniform. It's in a distance of 700-800 metres and we could see.
The unit commander is a Cossack with broad and thick beard.
Naturally, his callsign can be only “Babai”
Recently Babai has got reinforcement - Rafael, a volunteer from Brazil.
He served in the police, fought against drug trafficking groups, and now he became a Cossack.
You are a proper Cossack now? What does it mean for you - to be a Cossack?
To defend Russian land, to defend Orthodox faith, to defend Tsar.
The Brazilian Cossack has been fighting for Faith, Tsar and Fatherland for three months already.
Before that, Rafael studied medicine in Kursk. There he learnt Russian.
Do your friends and family in Brazil know where you are? And what do they think about it?

Yes, all my family – my parents, my sister, brother and all friends - they know that I’m here to support Novorossiya.
- So, they support you?
- Yes.
- Of course they do. But… I would say they are glad because this is the thing that has to be done.
We are on the right side. Here we should defend Russian territory, and we will win.
- He’s a good bold-spirited guy. I think we’ll fight together well. We’ll make it hot for them, won’t we, Rafael?
- Yes.
Babai is allocating tasks for Cossacks. They will act in two groups.
- Is it to the right or to the left?
You will stand to the right. Thirty metres to the right, yes.
You’ll start working.
He will work out, you will work out. The first one who worked out will leave.
Have you understood everything?
Come on, come on! Go ahead!

They load a large-calibre machine gun “Utyos" into the minibus, and automatic grenade launcher into a rather old VAZ 2108.
Next to it there is place for Rafael. He will cover up the grenade-launcher gunner.
We are following his group. Here is a modern "Tachanka"!
Cossacks call them “Babaika”.
Rafael and several other fighters are lie down flat in the field in deep snow.
The Brazilian is not used to it but he holds on.
- Is everything alright? Are you cold?
- I'm not!
- Don't raise your head! Keep waiting until it begins.
It's started. The bullets whistle around, so it's impossible to lift your head.
The Militias managed to come very close to the roadblock, the one which is constantly shelling the populated areas, and now they are trying to suppress the enemy firing points.
Guys, move up, move up here!
We're going! We’re going!

It turned out that the the enemy assault groups have advanced towards the Cossacks from the roadblock.
They hid in the woods and met the militias
with heavy fire.
The mortars start working. We have hardly managed to get out of snow drifts.
The “babaika” with Rafael and the sound of explosions are behind us.
Good heavens! Thank God the car has manage to get through. I thought that's the end of us, guys. Phew, thank goodness!
And here is Rafael. The car is skidding - the shell fragments got into the wheel and a radiator.
They've started shelling us straight away, from the side,
- So, it's good that we haven’t gone that road, isn’t it?
Alexander Gorbenko, the fighter:
- Yes, yes, that’s good we’ve gone up and the guys have drew back in time!
left the positions
- You were born under a lucky star, aren't you?
- That's righ!
The Brazilian is getting out of the boot, all covered with snow, cool as a cucumber.
- You got under the fire?
- We did! We shelled the roadblock. We were ordered to draw off, so we did.
- You were shelled with mines?
- Yep. That’s all
- Was it scary?
- That's alright! I mean ...
now it's usual thing
The second group is coming back, but something is not right.
- Out of the way!
Babai is wounded!
- Gently, careful!
- Hold him… Be quick!
- What's happened? Was it a sniper
It's not Babai who was wounded
but militiaman Kolya.
- They shot from the woods
- They were waiting for you?
- Yes … there we are

- Who is the fighter?
- A good fighter, Kolya-Tarakan
- Is he local?
- Yes, he is. We are neighbours.
- Babai is fine.
The wound is severe, it's in the head.
- Don’t go out, hold on!
- Hold on, Kolya!
- Kolenka, hold on!
The military first-aid car came in no time.
But they didn’t manage to bring the militiaman to the hospital alive.
He died of blood loss.
  • 1

#25 Марго-2014

Марго-2014

Рядовой

• Пользователи
  • 48 сообщений

Отправлено 09 January 2015 - 16:46

BREAD OF PERVOMAYSK

We are handing out bread to people.
The daily portion of bread in Pervomaysk is 250 grams per person.
This town can be easily compared with besieged Leningrad during the war.
In Leningrad one person was also given a quarter of bread.
In Leningrad it was also a quarter of bread per person.
After they've got the bread, people go down to the basements
The town has been living in the basements for several months already.
from the speech of Ukrainian President
Poroshenko:
“… so, we will have work, and they won’t,
We will have pensions, and they won’t.
We will take care of children and pensioners,
and they won’t.
Our children will go to schools and nurseries, and their children will hide in the basements.
They will not be able to do anything.
And this is our way to win the war!
- Mummy, do we have any bread?
- Is it finished?
- Yes.
- Is this a tasty roll?
- Yes.
All night long the people at Sverdlovsk Bakery were baking bread for Pervomaysk.
That would allow to increase the daily rationing
from a quarter to a half-loaf.
We are leaving before dawn to deliver the bread to starving Pervomaysk while it's still hot.
The distance to the town is 170 kilometres
of battlefield roads.
- Good afternoon!
- Good afternoon.
- Show your documents please!
- Where are you going?
Open, please!
That is all, you can close it.
Nikolai Kukharev, a bakery driver:
People are different. I’m carrying bread,
for example,
but you never know what the other
person is carrying.
That’s alright.
If they don’t check, anything can happen…
We get to the town quickly and were lucky
not to come under fire.
Here we are in Pervomaysk, bringing
bread for people.
But the shelling has started in Pervomaysk itself.

We have to distribute bread accompanied
by mines and shells.
People are getting to us by short dashes.
- How much do you need? Run, be quick,
it's shelling!
People are running. People see we are distributing bread for free, but the shelling of Pervomaysk is going on.
People are running up quickly, grab the bread and run back for dear life, because they fear for their lives.
And the danger is real, as everything around is broken, everything is destroyed.

- What is your name?
- Sasha.
- Where do you sleep?
- Here.
- Is it your shelter here?
- When they don't bomb us, we are not scared. When they bomb us, we are scared.
- We have all sorts of people here - bed patients, children, others…
- Here we have old women, disabled people

- Don’t cover your ears! These are good men
- Here is an old woman lying there
- Shame on them! Bastards!
People have to race for a piece of bread! Fascists!
- It is Poroshenko who should be shot!
- He should be not just shot but executed,
torn into peaces. Such a bastard!
- Children… they are so scared.
- We made a kind of toilet for children here.
- Here is a toilet for the disabled.
And this one is for little ones.
And then we empty the pails outside
Sometimes they shoot the house so severely that the basement walls are shaking.
We were so terrified, we were shouting in here!
And it was so terrible, it was impossible. They
were shooting right at our house.
The Pervomaysk residents are under fire for three months of the truce already.

The town, slowly but surely, turns into ruines.
The ghost-town is looking towards the positions of the Ukrainian army with its empty eye sockets of brocken windows.
- Here are the remains of my tableware.
Tatiana Silina, a resident of Pervomaysk: These are my favourite sunflowers.
I liked collecting tableware. My kitchen was full of sunflowers.
Here I used to keep children’s shoes.
Tatiana is a mother of three. She keeps coming back to the ruins of her flat.
Only two rooms have remained.
The shell has destroyed several floors in the house.
Tatiana has brought up her children here.
Those were the little joys of provincial
mining town:
A separate flat… Her world has collapsed.
Thank goodness they've survived themselves.
- See the house plants over there?
People lived there and enjoyed their lives.
Can you see, what is happening!

The wounded neighbours were taken to hospital, the dead ones – to the morgue.
Cats and dogs are left in the ruined flats.
And not all of them have survived the shelling.
People are not given even a short rest, the shelling starts unexpectedly.
Sometimes the gun layer chooses a specific target.
- They are firing directly at the same house second day in a row.
We do not know where to go and what to do.
- And who is this man who was killed?
- This is a public utilities service man.
He worked here, he was boarding up windows and covering them with film.
People have nowhere to go.
I don’t know when it will all end.

The Ukrainian artillery is firing at Pervomaysk.
The militias are returning fire to its positions with the localized strikes from the captured howitzer “Msta”.
The “Msta” howitzer is called a sharpshooter
for its accuracy.
- “Msta-B” is a very precise weapon.
It was manufactured in 1987.
In 2013 the Ukrainian Army had only 118
of them in in armoury.
It is impossible to miss anyway as almost all of the artillery men are the locals from Lisichansk - the town from the other side of the front line.
Their houses are there as well as their relatives.
Vladimir Poltinnik, artillery battery commander:
- There are only three real artillery men here,
in our battery. All the rest are taught by us.
We have firemen, policemen - all sorts of people!
Businessmen, hard-working miners, turners…
They can do anything, they've learned everything!
Vladimir Poltinnik is a former businessmen from Lisichansk. He was taught how to manage the howitzer while serving in the Ukrainian army.
- To be honest ... This damn war ...
The military men are fighting and civilians from both sides are suffering.
I pity those boys. I was serving in the
Ukrainian army.
Thanks to the Ukrainian army for
teaching me artillery.
But I was serving together with the normal guys.
It means you have to shoot into your former colleagues?
Yes, and I have to fire at my teachers as well.
At the officers who taught me.
Well, they taught me well…

Unexpectedly, a spotter reports that
Ukrainian Grads (multiple rocket launchers)
have started to shoot.
Lie down in the pit!
Below ground level
... waiting for a retaliatory strike!
For the Motherland!
Grad hit far away in a distance.
The crew is preparing to send the next
large-calibre SMS.
"For Pervomaysk"
Fire!
Artillery duels continue all day long.
At night the flares start to flash again
above the town.
Grad (translates - "hail") was falling down
together with the snow.
The commandant of Pervomaysk is going to check the destructions.
He got the report that the missiles hit
the food supply depot, which was already destroyed before.
They fired at us from "Grad".
They shelled the town.
- Do you hear the explosions?
- teach you how to protect yourself:
- Look at my lucky charm!
Do you know what it is?
- "Dulya"?
- Not "dulya", It is "kukish" - an old pagan talisman!
It gives you protection from the evil eye, devilry, banderovites, stupid mines and silly bullets.
When death is near, one can believe even in "kukish".
The militiaman Roman was under fire
for several months,
and it is not a good time to tell him about the superstitions, especially when Ukrainian Grads are working.
This is a carrying part of a missle.
After the explosion, the load-carrying elements drop down here.
This was our a food warehouse, the food supply for the town was kept in here.
Again! Listen! The Grads are working right now.

- They are firing at our side.
Roma, as usual, sticks his fingers up, showing his pagan symbols.
An ancient sign to repel those stinky banderovites, an evil eye and other troubles,
the way my grandma showed me!
They are landing in our town.
Remember the sound! These are exactly how Grads are working.
Only in the morning we found out where the missiles had landed.
- A hero-city Pervomaysk.
A bunch of missiles fell in the district of
private houses. All yard is covered in blood.
The commandant of Pervomaysk is inspecting the the ruins and comes back with a human leg.
- I often met this man on a street.
I knew his face, I used to talk to him.
And now I’m collecting pieces of him.
Do you realize how hard it is to accept all of that!
One more fragment ...
He was a watchman guarding a house for refugees.
It looks like he hasn't realized
what has happened.
They fired from a distance of about 20 kilometres away from here.
The missiles landed on the street noiselessly.
They lived in here. It looks like he slept here.
Here is his rug.
He hasn't managed to hide in here. It looks like his sleeping place here.
Probably, he slept here during the shelling.
- He hasn't managed to reach the basement.
The missiles were coming from the side of Popasnaya.
I saw the direction of the flight. I was just outside.
- So, it wasn't militias shelling, was it?
- It’s nonsense! What you are talking about!
They live here, their families are here!
What you are talking about!
Who will shoot at their own children and elderly!

- Hello, dedushka!
- Hello.
79-years old Yuriy Shchur has survived the second shelling in his life,
and his house was destroyed twice.
The first time - in his childhood, the second - in
the twilight of his life.
Yuriy Shchur, a citizen of Pervomaysk:
- This is my second war.
I was born in the Rostov region, in Proletarskaya. And I was wounded when I was 6, it was in 1941.
- Where were you wounded?
- In the leg.
- Was it an air-raid?
- A bomb hit the house
and wounded my leg in here. My sister was wounded in the head.
This time it ended without any wounds.
I'd rather be killed than wounded.
I don't care anymore ...
I don’t know…
What are they thinking about?
I slept here. One shell flew over.
It landed in a distance, probably. And then there was the second one, much more powerful.
It hit and everything began to crumble down from the celling, the lights went out.
He was alone in the house, guarding his belongings. He sent his wife to Pervomaysk to the bombshelter.
They have been living from hand to mouth for several months.
Praskovya Krapivtsova, a citizen of Pervomaysk: We are given a half-loaf for two.
Over there, in the square.
The queues are very long. One should stand for so long to get this half-loaf - you don't want anything at the end.
- And what do you eat apart from bread?
- Nothing. Nothing else.
- And we do not receive any pension. We have not been receiving the pension since July. Just imagine how one can live.
Just imagine how one can live.
Now they do not have even a roof over their heads. They are going to the basement in the hospital.
There is one of the town's bombshelters there. There is nowhere else to go.
And recently their house was plundered by marauders. The only valuable thing left - was an axe, but it is not their own.
I’ll take it to the neighbour for security.
We were robbed, and he presented us an axe. We’ll return it back to him.

During several months of fighting Pervomaysk has lost almost 500 civilians.
The town is half-encircled. From one side there is a Debaltsevo military unit, and from the other - a Bakhmutovka road with its powerful (Ukrainian) roadblocks.
The militias are trying to push them away as far as possible.
The most troublesome is the 29th roadblock near the settlement of Donetskiy.

- They shoot the schools and nurseries from Grads.
The second street here is completely ruined by Grads. It’s lucky that there were no victims.
They are bluntly shelling the people.
- Who is at that roadblock?
- No one knows for sure.
Some say that “Dnieper” is situated there. They are dressed in black uniform. It's in a distance of 700-800 metres and we could see.
The unit commander is a Cossack with broad and thick beard.
Naturally, his callsign can be only “Babai”
Recently Babai has got reinforcement - Rafael, a volunteer from Brazil.
He served in the police, fought against drug trafficking groups, and now he became a Cossack.
You are a proper Cossack now? What does it mean for you - to be a Cossack?
To defend Russian land, to defend Orthodox faith, to defend Tsar.
The Brazilian Cossack has been fighting for Faith, Tsar and Fatherland for three months already.
Before that, Rafael studied medicine in Kursk. There he learnt Russian.
Do your friends and family in Brazil know where you are? And what do they think about it?

Yes, all my family – my parents, my sister, brother and all friends - they know that I’m here to support Novorossiya.
- So, they support you?
- Yes.
- Of course they do. But… I would say they are glad because this is the thing that has to be done.
We are on the right side. Here we should defend Russian territory, and we will win.
- He’s a good bold-spirited guy. I think we’ll fight together well. We’ll make it hot for them, won’t we, Rafael?
- Yes.
Babai is allocating tasks for Cossacks. They will act in two groups.
- Is it to the right or to the left?
You will stand to the right. Thirty metres to the right, yes.
You’ll start working.
He will work out, you will work out. The first one who worked out will leave.
Have you understood everything?
Come on, come on! Go ahead!

They load a large-calibre machine gun “Utyos" into the minibus, and automatic grenade launcher into a rather old VAZ 2108.
Next to it there is place for Rafael. He will cover up the grenade-launcher gunner.
We are following his group. Here is a modern "Tachanka"!
Cossacks call them “Babaika”.
Rafael and several other fighters are lying down flat in the field in deep snow.
The Brazilian is not used to it but he holds on.
- Is everything alright? Are you cold?
- I'm not!
- Don't raise your head! Keep waiting until it begins.
It's started. The bullets whistle around, so it's impossible to lift your head.
The Militias managed to come very close to the roadblock, the one which is constantly shelling the populated areas, and now they are trying to suppress the enemy firing points.
Guys, move up, move up here!
We're going! We’re going!

It turned out that the the enemy assault groups have advanced towards the Cossacks from the roadblock.
They hid in the woods and met the militias
with heavy fire.
The mortars start working. We have hardly managed to get out of snow drifts.
The “babaika” with Rafael and the sound of explosions are behind us.
Good heavens! Thank God the car has manage to get through. I thought that's the end of us, guys. Phew, thank goodness!
And here is Rafael. The car is skidding - the shell fragments got into the wheel and a radiator.
They've started shelling us straight away, from the side,
- So, it's good that we haven’t gone that road, isn’t it?
Alexander Gorbenko, the fighter:
- Yes, yes, that’s good we’ve gone up and the guys have drew back in time!
left the positions
- You were born under a lucky star, aren't you?
- That's right!
The Brazilian is getting out of the boot, all covered with snow, cool as a cucumber.
- You got under the fire?
- We did! We shelled the roadblock. We were ordered to draw off, so we did.
- You were shelled with mines?
- Yep. That’s all
- Was it scary?
- That's alright! I mean ...
now it's usual thing
The second group is coming back, but something is not right.
- Out of the way!
Babai is wounded!
- Gently, careful!
- Hold him… Be quick!
- What's happened? Was it a sniper
It's not Babai who was wounded
but militiaman Kolya.
- They shot from the woods
- They were waiting for you?
- Yes … there we are

- Who is the fighter?
- A good fighter, Kolya-Tarakan
- Is he local?
- Yes, he is. We are neighbours.
- Babai is fine.
The wound is severe, it's in the head.
- Don’t go out, hold on!
- Hold on, Kolya!
- Kolenka, hold on!
The military first-aid car came in no time.
But they didn’t manage to bring the militiaman to the hospital alive.
He died of blood loss.

Сообщение отредактировал Марго-2014: 10 January 2015 - 00:34

• 1

Рейтинг@Mail.ru DDoS Protection Powered by DDos-GuarD
Copyright © 2019 Антиквариат.ру